Zjazdy zwołały pod koniec listopada władze samorządów. Ich członkowie mają się wypowiedzieć w kwestii przygotowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości założeń do projektu ustawy o zawodzie adwokata przewidującego likwidację profesji radcy prawnego i włączenie osób ją wykonujących w szeregi tzw. nowej adwokatury. Projekt został przekazany samorządom do konsultacji.

Naczelna Rada Adwokacka w podjętej już uchwale ostro skrytykowała ministerialne propozycje, zarzucając, że z powodów politycznych zmierzają do likwidacji samorządu i wręcz adwokatury bez rzeczowej potrzeby ani podstaw konstytucyjnych. NRA zwołała zjazd nadzwyczajny na 6 marca 2010 r. „w celu otwarcia debaty o stanie państwa”. Jak poinformował rzecznik prasowy Rady Paweł Rochowicz, zjazd w imieniu całej palestry zajmie stanowisko w sprawie ministerialnych planów.

Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Radców Prawnych odbędzie się natomiast 27 lutego 2010 r. Krajowa Rada Radców Prawnych przyjęła właśnie dwie uchwały w sprawie rozpoczęcia i trybu szerokich konsultacji ministerialnego projektu. Władze samorządu radcowskiego chcą, aby w sprawie likwidacji radcostwa wypowiedziało się całe środowisko. Najpierw podczas zjazdów w poszczególnych izbach okręgowych, a następnie – podczas zjazdu ogólnokrajowego.

KRRP postanowiła ponadto przeprowadzić reprezentatywne badania socjologiczne opinii radców oraz uruchomić specjalną pocztę elektroniczną tak, by każdy zainteresowany mógł przedstawić swój pogląd na kwestię połączenia.

– Nikt, kto zechce zabrać głos w tej niezwykle ważnej debacie, nie może zostać pominięty – stwierdził prezes KRRP Maciej Bobrowicz. I dodał, że [b]samorząd na pewno nie zgodzi się na ograniczenie wykonywania zawodu przez radców prawnych zatrudnionych na etatach [/b]oraz na pomysł wprowadzenia 11 izb adwokackich w nowej strukturze przyszłego zjednoczonego samorządu. – To są propozycje, które bezpośrednio godzą w ideę samorządności i szkodzą wszystkim radcom – ocenił Bobrowicz.