Etyka: Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje do prawników

Prof. Irena Lipowicz jest zaniepokojona tym, że wiele wniosków obywateli składanych do sądów przez profesjonalistów jest z góry skazanych na porażkę

Aktualizacja: 18.04.2012 12:59 Publikacja: 18.04.2012 09:07

Etyka: Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje do prawników

Foto: www.sxc.hu

Rzecznik praw obywatelskich wystąpiła już z apelem do środowisk prawniczych o ukrócenie takich nieetycznych praktyk. Według prof. Ireny Lipowicz obietnice wygranej, bezpodstawnie składane klientom przez prawników, szkodzą nie tylko obywatelom, bo narażają ich na koszty, ale także wizerunkowi samych sądów.

– U obywateli przegrana w sądzie rodzi poczucie bezradności – mówiła prof. Lipowicz podczas poniedziałkowego Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Przedstawiciele samorządów radcowskiego i adwokackiego są zdziwieni zarzutami rzecznika.

– Sprawy sądowe wiążące się z interpretacjami prawa tym się charakteryzują, że są co do nich różne zdania – mówi Zenon Klatka, były prezes Krajowej Rady Radców Prawnych, obecnie przewodniczący Komisji ds. Etyki KRRP. – Nie każdy wyrok o

bezzasadności wniesienia sprawy jest słuszny. Jego wydanie nie oznacza, że w II instancji taka ocena nie zostanie zmieniona. Nie można na podstawie liczby spraw, w których sąd ocenił wniosek jako bezzasadny, oceniać prawników. To zbyt daleko idące uogólnienie – twierdzi.

Klatka podkreśla, że czym innym jest gwarantowanie klientowi wygranej. Takie zachowania zasługują bowiem na napiętnowanie. – Jeśliby się zdarzały i były udokumentowane, to powinien się nim zająć sąd dyscyplinarny – zwraca uwagę.

W podobnym tonie wypowiada się Jacek Ziobrowski, prezes Wyższego Sądu Dyscyplinarnego adwokatury.

– Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której ja jako adwokat gwarantowałbym klientowi wygraną – zapewnia.

Czy takie sytuacje się zdarzają? – Nie przypominam sobie, bym zajmował się nimi jako sędzia. Jednakże tak jak w przekroju całego społeczeństwa,  i w adwokaturze nie ma samych osób o krystalicznej uczciwości i nie można takiego zachowania wykluczyć. Właśnie m.in. takimi przypadkami zajmuje się sąd dyscyplinarny – mówi mec. Ziobrowski.

Przekonuje, że w wielu sytuacjach trudno działania prawnika jednoznacznie uznać za pozbawione szans.

– Wyobraźmy sobie sytuację, w której klient chce złożyć wniosek po terminie. Można przecież ciągle walczyć o jego przywrócenie – mówi Ziobrowski.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo