Prof. Irena Lipowicz po raz kolejny wystąpiła do Ministra Sprawiedliwości w sprawie potrzeby uregulowania w jednej ustawie wszystkich kwestii związanych z biegłymi sądowymi. Chodzi m.in. o procedurę ich powoływania i nadzoru, sposób weryfikacji kandydatów oraz określanie zasad ich wynagradzania.
Obecnie stan prawny dotyczący instytucji biegłych sądowych uregulowany jest w kilku aktach prawnych różnej rangi. Jednocześnie brak jednolitej regulacji wywołuje mankamenty w obecnym systemie sądownictwa, takie jak m.in. przewlekłość postępowania w zakresie prawda rodzinnego spowodowaną koniecznością oczekiwania na opinię rodzinnego ośrodka diagnostyczno-konsultacyjnego oraz przewlekłość postępowania związaną z długotrwałym oczekiwaniem na opinie biegłych w zakresie postępowania karnego.
- Bardzo często, w szczególności jeżeli orzeczenie uzależnione jest od wiedzy specjalistycznej, opinia biegłego jest niezastąpionym dowodem w sprawie stanowiąc podstawę wydanego rozstrzygnięcia – wskazuje Rzecznik, który zauważa, iż niejasno określone kompetencje biegłych oraz brak systemu kontroli nad ich pracą ze strony sędziów uznane zostały za czynniki powodujące, iż udział biegłego w postępowaniu sądowym bywa zbyt czasochłonny, a czasem niewiele wnosi do rozstrzygania sporu.
W obecnie RPO te argumenty prowadzą do przekonania, iż niezbędne jest podjęcie przez Ministerstwo Sprawiedliwości pilnych działań legislacyjnych, których skutkiem będzie stworzenie nowych mechanizmów w zakresie funkcjonowania instytucji biegłych sądowych. – Niezwykle istotne jest bowiem, aby materia regulująca wykonywanie tej funkcji została w kompleksowy sposób uregulowana w jednym akcie prawnym rangi ustawowej – podnosi prof. Lipowicz.