Pełnomocnik Juszczyszyna do neosędziego: to wyraz wyjątkowej bezczelności

Sędzia Tomasz Demendecki skierował wiadomość mailową do adwokata Michała Romanowskiego, pełnomocnika m. in. Pawła Juszczyszyna i Igora Tuleyi, zwracając się z prośbą o rozważenie oddania na niego głosu w zbliżających się wyborach do Rady Doskonałości Naukowej. Adwokat uznał to za wyraz wyjątkowej bezczelności.

Publikacja: 04.09.2023 09:24

Michał Romanowski

Michał Romanowski

Foto: tv.rp.pl

Dr hab. prof. UMCS Tomasz Demendecki wysłał do prof. dr hab. Michał Romanowski wiadomość mailową o następującej treści:

Szanowny Panie Profesorze,

jako kandydat do Rady Doskonałości Naukowej nowej kadencji - od 2024 roku, w ramach dyscypliny - nauki prawne, ośmielam się tą drogą wystąpić do Pana Profesora, z prośbą o rozważenie oddania na mnie głosu w zbliżających się wyborach, które odbędą się w dniach 1-30 września br.

Kandyduję, ufając, że w razie swojej wygranej, uda mi się aktywnie uczestniczyć w odbudowie modelu w pełni transparentnej ścieżki awansowej dla wszystkich Koleżanek i Kolegów z naszej naukowej społeczności. 

Posiadane przeze mnie doświadczenie, uzyskane w różnych gremiach, których działalność jest związana z podnoszeniem jakości polskiej nauki (zespoły oceniające i eksperckie, Polska Komisja Akredytacyjna, Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury), jest moim zdecydowanym atutem.

Chcę być przy tym przedstawicielem wszystkich pracowników naukowych i wyrazicielem ich potrzeb.

Tylko spełnienie jasno określonych wymogów merytorycznych i jakość osiąganych efektów pracy naukowej, powinny być wyłącznymi wyznacznikami awansu zawodowego w nauce! Z takim mottem ubiegam się o swój wybór.

Uprzejmie proszę więc o oddanie głosu w tych wyborach! Każdy głos bowiem się liczy i każdy może zmienić tak wiele! Optymalnie, oddany tylko na jednego kandydata. 

Z góry dziękuję i łączę wyrazy szacunku,

dr hab. prof. UMCS Tomasz Demendecki 

P.S.

Na mail wskazany przez pracownika w systemie wyborczym Radon, przesłany zostanie link do głosowania. Głosowanie odbędzie się w dniach 1-30 września br. Głosują wszyscy aktywni i emerytowani pracownicy ze stopniem dr hab. lub tytułem profesora przypisani do dyscypliny prawo, niezależnie od miejsca, w którym aktualnie pozostają zatrudnieni. Uprawnione do głosowania są również osoby zatrudnione w jednostkach badawczych, nie tylko w uczelniach.

W odpowiedzi otrzymał wiadomość o następującej treści:

Szanowny Panie,

Pański mail, który skierował Pan właśnie do mnie odbieram jak wyraz wyjątkowej bezczelności.

Ja, jako profesor prawa i adwokat, walczę od lat o praworządność broniąc wspaniałych polskich sędziów takich jak Paweł Juszczyszyn, Igor Tuleya, Marzanna Piekarska-Drążek, Ewa Gregajtys, Ewa Leszczyńska-Furtak, Krzysztof Krygielski, Rafał Jerka oraz ściganych przez partię rządzącą symbolu młodych kobiet Julki Landowskiej.  Wszystkie Te wspaniałe Osoby są ścigane i niszczone przez obecną władzę, której zawdzięcza pan swoją karierę.

Jest pan nie tylko neosędzią Sądu Najwyższego, co samo w sobie dyskwalifikuje pana w świetle polskiej Konstytucji, Karty Praw Podstawowych UE  i Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, a w konsekwencji dyskwalifikuje pana jako nauczyciela akademickiego, ale był pan także promotorem pracy doktorskiej sędziego i  wiceministra sprawiedliwości Łukasza Piebiaka, znanego m. in. z wiodącej roli w aferze hejterskiej wobec wolnych sędziów, i nie tylko. Słowa, które padały w ramach owej afery hejterskiej są nie tylko oburzające, ale w słowniku kulturalnych ludzi nie znajdą adekwatnej oceny. Przytaczanie zapisu rozmów, które miały tam miejsce byłoby wręcz gorszące, bo słowa które tam padły nie mieszczą w wyobraźni, że aż tak można być nieprzyzwoitym. 

Uważam, że jest pan nie tylko osobą niegodną funkcji członka Rady Doskonałości Naukowej, ale w ogóle funkcji nauczyciela akademickiego i sędziego. Przynosi pan hańbę społeczności akademickiej i misji sędziego.

Wobec faktu, że miał pan czelność napisać do mnie w sprawie poparcia pańskiej kandydatury do Rady Doskonałości Naukowej, moja odpowiedź na pański mail ma charakter odpowiedzi otwartej i będę prosił, aby każdy kto zapozna się z moją odpowiedzią rozpowszechnił ją. 

Polska nauka i polscy studenci mają prawo żądać, aby w Radzie Doskonałości Naukowej zasiadali wyłącznie profesorowie godni hymnu studenckiego „Gaudemaus Igitur”.

Z wyrazami najgłębszego niesmaku,

prof. dr hab. Michał Romanowski

Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego

adwokat Pawła Juszczyszyna, Igor Tuleyi, Marzanny Piekarskiej-Drążek, Ewy Gregajtys, Ewy Leszczyńskej-Furtak, Krzysztofa Krygielskiego, Rafała Jerki, Julki Landowskiej i wielu innych

Dr hab. prof. UMCS Tomasz Demendecki wysłał do prof. dr hab. Michał Romanowski wiadomość mailową o następującej treści:

Szanowny Panie Profesorze,

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Zdrowie
Jak uzyskać pieniądze za błędy medyczne. Odpowiadamy na pytania
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Za granicą
Wakacje 2024 z biurem podróży. Jakie mam prawa podczas wyjazdu wakacyjnego?
Nieruchomości
Jak wybudować domu do 70 m2? Jakie formalności, dokumenty, warunki zabudowy