Reklama
Rozwiń

Do czego może się przydać sztuczna inteligencja?

AI może rozwiązać wiele problemów społecznych, wspierając instytucje państwowe w takich sferach jak ochrona zdrowia czy wymiar sprawiedliwości. By tak się stało, potrzeba jednak dużo wysiłku i refleksji badaczy oraz regulatorów.

Publikacja: 11.05.2023 12:24

Szkoły programowania stawiają na kursy online

Szkoły programowania stawiają na kursy online

Foto: Pixabay

Tej kwestii poświęcone było spotkanie: “Przyjazna strona AI. Dlaczego sztuczna inteligencja powinna rozwijać się w sposób zrównoważony”, zorganizowane przez IDEAS NCBR. Jest to ośrodek badawczo-rozwojowy powołany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, działający w obszarze sztucznej inteligencji i ekonomii cyfrowej, którego misją jest wsparcie rozwoju tych technologii w Polsce, poprzez stworzenie platformy łączącej środowisko akademickie z biznesowym.

Katarzyna Szymielewicz, prezeska Fundacji Panoptykon, wskazała że choć systemy oparte na IA mogą być bardzo przydatne w monitorowaniu przestępczości, to ostateczne decyzje jak na nią reagować, powinny pozostać w rękach ludzi – polityków i sędziów. Zwróciła również uwagę, że wytrenowanie algorytmów na danych pobieranych wyłącznie w legalny sposób, jest obecnie niemożliwe. Dlatego, jeśli sztuczna inteligencja miałaby służyć rozwiązywaniu społecznych problemów, powinna ona mieć dostęp do danych z publicznych rejestrów, ale wyłącznie w celu realizacji konkretnych celów, przede wszystkim badawczych.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Praca, Emerytury i renty
Prawdziwy szał na świadczenie dla seniorów
Prawnicy
Kto najlepiej uczy przyszłych prawników w Polsce? Ranking „Rzeczpospolitej”
Prawo w Polsce
Sąd Najwyższy zdecydował. Zwycięstwo Karola Nawrockiego w wyborach zatwierdzone
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono