Bogdan Święczkowski do TK - komisja sejmowa poparła jego kandydaturę

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka zaakceptowała w poniedziałek wieczorem kandydaturę obecnego prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Święczkowski nie odpowiedział na pytania posłów opozycji. Dziennikarzy przekonywał, że będzie niezależnym i niezawisłym sędzią TK.

Publikacja: 08.02.2022 09:53

Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik (L) i prokurator krajowy i pierwszy zastępca prokuratora

Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik (L) i prokurator krajowy i pierwszy zastępca prokuratora generalnego Bogdan Święczkowski (P) podczas posiedzenia sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka w Sejmie w Warszawie

Foto: PAP/Piotr Nowak

Wniosek w sprawie powołania Święczkowskiego do TK złożyła 26 stycznia grupa parlamentarzystów z PiS. Wczoraj pozytywną opinię sejmowej komisji sprawiedliwości dla tego wniosku poparło 15 posłów, a 14 było przeciw. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Przeciwni kandydaturze byli posłowie opozycji.

- Komisja powinna się raczej zajmować przepytywaniem kandydata na okoliczność zapaści w prokuraturze, upolitycznienia tej prokuratury, a nie jego kandydowaniem do TK, nie jego awansami, czy szukaniem bezpieczeństwa za immunitetem sędziowskim - mówiła posłanka Koalicji Obywatelskiej Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Jak mówiła, kandydatura Święczkowskiego "jak ulał pasuje do Trybunału pani Przyłębskiej".

- To ciało, którego przewodniczącą jest osoba serwująca bufet Jarosławowi Kaczyńskiemu, a jego niekonstytucyjnych orzeczeń nie uznaje się w świecie. Zasiadają w nim były prokurator stanu wojennego, jak i osoby nienawidzące Unii Europejskiej - powiedziała Gasiuk-Pihowicz.

 Za "dopełnienie TK zajmowanego przez pisowskich nominatów" uznał kandydaturę Święczkowskiego Michał Szczerba z KO.

- Dla mnie najważniejszym obrazem jest luty 2019, gdy prokuratorską limuzyną odjechał z siedziby PiS. To świadectwo, że w Polsce nie ma niezależnej prokuratury - stwierdził. Przypomniał też o "dramatach ludzkich", jakich sprawcą był prokurator Święczkowski degradując niepokornych śledczych lub delegując do jednostek prokuratury odległych od ich miejsc zamieszkania.

Czytaj więcej

Bogdan Święczkowski kandydatem PiS do Trybunał Konstytucyjnego

Święczkowskiemu przypomniano też m.in. wątpliwości wokół zakupu nowej siedziby Prokuratury Krajowej za ponad 200 mln zł oraz  utworzenia prokuratury okręgowej w Sosnowcu dla "swoich kolegów".

- Nazywałby to pan kumoterstwem, ale w tym przypadku nie jest to kwestionowane. Fakt, że został pan zgłoszony jako kandydat do TK, jest koncesją wobec Zbigniewa Ziobry, by nie rozpadł się rząd, a Solidarna Polska miała swojego człowieka w Trybunale - powiedziała poseł Anna-Maria Żukowska z Nowej Lewicy.

Żaden z posłów PiS, które ma większość w komisji, nie stanął w obronie Święczkowskiego. Pozytywną opinię na temat Święczkowskiego wyraził jedynie minister w KPRM i wiceprezes Solidarnej Polski Michał Wójcik, który jest przedstawicielem wnioskodawców o powołanie I zastępcy Prokuratora Generalnego do Trybunału.

- Aktywność prokuratora Święczkowskiego koncentrowała się na zwalczaniu grup przestępczych o charakterze zbrojnym, najpoważniejszej przestępczości finansowo-gospodarczej, zwłaszcza chodzi o przestępczość VAT-owską oraz związaną z nieprawidłowościami w wykorzystaniu funduszy unijnych - mówił podczas posiedzenia komisji.

Dodał, że Święczkowski "spełnia wszystkie przesłanki formalne, by zostać sędzią TK. Ma wielką wiedzę prawniczą, bogate doświadczenia naukowe i zawodowe. Nie należał do partii politycznej."

Jak informuje TVN24, po posiedzeniu komisji Święczkowski został zapytany o słowa opozycji "o wielkiej uciecze" do TK . Powiedział, że to jest absurdalny zarzut.

- Jestem prokuratorem, który ma immunitet dożywotni. Dzięki Donaldowi Tuskowi, Platformie Obywatelskiej mam prokuratorski stan spoczynku, na który mogę w każdym czasie wrócić i otrzymywać pełne wynagrodzenie - powiedział. Dodał, że "wrócił w 2015 roku z prokuratorskiego stanu spoczynku, gdzie otrzymywał stuprocentowe wynagrodzenie po to, żeby służyć Rzeczypospolitej".

Na pytanie dziennikarzy, dlaczego mają wierzyć, że będzie niezależnym sędzią, odpowiedział, że "sędzią zawsze się jest niezawisłym i niezależnym bez względu na to, jaki zawód i jakie zadanie się wykonywało wcześniej". Dodał, że w przeszłości wielu prokuratorów, adwokatów i radców prawnych zostawało sędziami.

- To ukoronowanie niszczenia sądownictwa konstytucyjnego w Polsce - mówiła po posiedzeniu komisji posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz z KO.

Wniosek w sprawie powołania Święczkowskiego do TK złożyła 26 stycznia grupa parlamentarzystów z PiS. Wczoraj pozytywną opinię sejmowej komisji sprawiedliwości dla tego wniosku poparło 15 posłów, a 14 było przeciw. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Przeciwni kandydaturze byli posłowie opozycji.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił