Reklama
Rozwiń

Ranking Firm Doradztwo Podatkowego 2018: technologia wkracza do doradztwa

Kapituła doceniła Crido Taxand za narzędzie pozwalające firmom oceniać i zarządzać skutkami finansowymi mechanizmu podzielonej płatności VAT. Wyróżniła też PwC i MDDP.

Aktualizacja: 01.07.2018 15:11 Publikacja: 01.07.2018 11:03

Ranking Firm Doradztwo Podatkowego 2018: technologia wkracza do doradztwa

Foto: Adobe Stock

Zobacz wyniki 12. edycji Rankingu

Do tegorocznego rankingu swoje innowacyjne rozwiązania zgłosiło 21 firm doradztwa podatkowego. Podczas obrad specjalnie powołana kapituła zwróciła uwagę, że większość zgłoszeń ograniczała się do rozwiązań stricte informatycznych. Tymczasem, jak podkreślali eksperci, innowacyjność to nie tylko technologie, ale także inne obszary, np. modele biznesowe.

Czytaj także: Największe firmy podatkowe według przychodów

– Dużo się mówi o rewolucji technologicznej, sztucznej inteligencji czy blockchain, natomiast nie było tego widać w zgłoszeniach. Może jeszcze stoimy przed przełomem – mówi prof. Ryszard Sowiński, wspólnik Naveo Sowiński i Sęk sp.j.

Inny członek kapituły, Tomasz Zalewski, partner zarządzający Wierzbowski Eversheds Sutherland, uważa natomiast, że technologia wkracza do doradztwa prawnego, ale w bardzo wyspecjalizowanych obszarach, wypełniając małe luki.

– Są tworzone narzędzia, które automatyzują pewne czynności wykonywane do tej pory manualnie – tłumaczy. – Jestem ciekaw, w którym momencie tych cząstkowych rozwiązań będzie na tyle dużo, że zaczną one realnie zmieniać sposób świadczenia usług doradczych – zastanawia się Tomasz Zalewski.

Proklienckie podejście

Decyzją kapituły za najbardziej innowacyjne uznano narzędzie Crido-CashFlow-Controler. Eksperci firmy Crido Taxand stworzyli je z myślą o wejściu w życie od 1 lipca 2018 r. przepisów wprowadzających mechanizm tzw. podzielonej płatności VAT. Pozwala ono symulować konsekwencje w zakresie płynności dla biznesu, w zależności od wielu istotnych z punktu widzenia podzielonej płatności zmiennych, takich jak m.in. udział importu i eksportu, udział rozliczeń walutowych czy zakres wykorzystania mechanizmu przez klientów.

Czytaj także: Ekspert, którego cytują sędziowie

Crido-CashFlow-Controler powstał jeszcze przed wejściem w życie nowych regulacji, dając tym samym przedsiębiorcom narzędzie do bardziej świadomego przygotowania się do stosowania nowych przepisów i odnalezienia się w nowej sytuacji. Co istotne, wyniki symulacji dają wskazówki nie tylko księgowym i osobom odpowiedzialnym za rozliczenia podatkowe spółek. Z wniosków tych mogą skorzystać również członkowie zarządu, kontrolerzy finansowi, prawnicy, a także osoby ustalające warunki handlowe z dostawcami i nabywcami.

Dzięki Crido-CashFlow-Controler przedsiębiorcy, zwłaszcza zależni od państwowych dostawców, czy mający mniejszą siłę przetargową, mogą ograniczyć ewentualne negatywne skutki wejścia podzielonej płatności w życie i zabezpieczyć płynność finansową w firmie.

– Bardzo dobrze, że doradcy podatkowi patrzą na finanse przedsiębiorstw. Łączą dyscyplinę finansów z rachunkowością i zwracają uwagę nie tylko na podatkowe, ale także ekonomiczne skutki danej regulacji – ocenia prof. Ryszard Sowiński.

– Firma Crido ujęła nas proklienckim podejściem – wskazuje Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych. – W odróżnieniu do innych propozycji, które „utechniczniły" procesy związane z płatnościami zobowiązań podatkowych, to rozwiązanie wyróżnia się tym, że pokazuje skutki opodatkowania dla prowadzenia działalności gospodarczej.

– Narzędzie pokazuje, że podatki są jednym z elementów prowadzenia biznesu, a zmiany w zakresie regulacji podatkowych wypływają w sposób istotny na cały biznes – ocenia Tomasz Zalewski.

Kapituła doceniła Crido Taxand za szybkość reakcji na nowe przepisy. – Widać, że eksperci tej firmy nadążają za rozwojem sytuacji, bo przecież mechanizm podzielonej płatności to nowa instytucja, która dopiero wchodzi w życie – podkreśla prof. Sowiński.

Wyłudzenia VAT i ceny transferowe

Kapituła postanowiła również wyróżnić dodatkowo rozwiązania opracowane przez PwC oraz MDDP.

PwC stworzyło kompleksowe, systemowe rozwiązanie informatyczne ograniczające po stronie klientów ryzyko związane z wyłudzeniami VAT. Platforma powstała na bazie trzech dotychczas istniejących aplikacji – VAT FraudTracker, FAIT (Fraud Assessment & Intelligence Tool) oraz SAFe-Ty. Pozwala na ocenę podmiotową kontrahentów, ocenę przedmiotu transakcji (nabywanego lub zbywanego) asortymentu z perspektywy jego „wrażliwości" w obszarze wyłudzeń VAT, a także na ocenę okoliczności i charakterystyki dokonywanych z kontrahentem transakcji handlowych. Ocena podmiotowa kontrahentów polega zaś na zautomatyzowanym tworzeniu profilu ryzyka dostawcy klienta w oparciu o opracowane przez PwC kryteria ustalane na podstawie publicznie dostępnych oraz płatnych baz danych (FAIT).

Kolejne wyróżnione narzędzie, przygotowane przez MDDP, pomaga natomiast zautomatyzować proces przygotowania dokumentacji cen transferowych.

Podstawą przygotowania automatycznej dokumentacji cen jest wzorzec przygotowany dla każdego typu transakcji, opracowany w specjalnym formacie tabelarycznym.

Do każdego wzorca przygotowany został formularz. Jest szablon, w ramach którego uzupełnia się (lub odznacza) wszystkie główne zmienne dotyczące analizy funkcjonalnej oraz kosztów związanych z realizacją danego typu transakcji.

Na podstawie wzorca oraz wypełnionego formularza generowana jest automatyczna dokumentacja cen transferowych, która zostaje zapisana w formie edytowalnego pliku. W efekcie, dokumentację można w dowolnym momencie zmienić lub uzupełnić bez konieczności stosowania dodatkowych programów spoza pakietu Microsoft Office.

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono