Inny członek kapituły, Tomasz Zalewski, partner zarządzający Wierzbowski Eversheds Sutherland, uważa natomiast, że technologia wkracza do doradztwa prawnego, ale w bardzo wyspecjalizowanych obszarach, wypełniając małe luki.
– Są tworzone narzędzia, które automatyzują pewne czynności wykonywane do tej pory manualnie – tłumaczy. – Jestem ciekaw, w którym momencie tych cząstkowych rozwiązań będzie na tyle dużo, że zaczną one realnie zmieniać sposób świadczenia usług doradczych – zastanawia się Tomasz Zalewski.
Proklienckie podejście
Decyzją kapituły za najbardziej innowacyjne uznano narzędzie Crido-CashFlow-Controler. Eksperci firmy Crido Taxand stworzyli je z myślą o wejściu w życie od 1 lipca 2018 r. przepisów wprowadzających mechanizm tzw. podzielonej płatności VAT. Pozwala ono symulować konsekwencje w zakresie płynności dla biznesu, w zależności od wielu istotnych z punktu widzenia podzielonej płatności zmiennych, takich jak m.in. udział importu i eksportu, udział rozliczeń walutowych czy zakres wykorzystania mechanizmu przez klientów.
Czytaj także: Ekspert, którego cytują sędziowie
Crido-CashFlow-Controler powstał jeszcze przed wejściem w życie nowych regulacji, dając tym samym przedsiębiorcom narzędzie do bardziej świadomego przygotowania się do stosowania nowych przepisów i odnalezienia się w nowej sytuacji. Co istotne, wyniki symulacji dają wskazówki nie tylko księgowym i osobom odpowiedzialnym za rozliczenia podatkowe spółek. Z wniosków tych mogą skorzystać również członkowie zarządu, kontrolerzy finansowi, prawnicy, a także osoby ustalające warunki handlowe z dostawcami i nabywcami.
Dzięki Crido-CashFlow-Controler przedsiębiorcy, zwłaszcza zależni od państwowych dostawców, czy mający mniejszą siłę przetargową, mogą ograniczyć ewentualne negatywne skutki wejścia podzielonej płatności w życie i zabezpieczyć płynność finansową w firmie.