15 listopada rozpoczęła się dwudniowa międzynarodowa konferencja zorganizowana wspólnie przez samorządy adwokacki i radcowski oraz Radę Adwokatur i Stowarzyszeń Europy (CCBE), Międzynarodowe Stowarzyszenie Prawników i Helsińską Fundację Praw Człowieka.
– Konferencja jest poszukiwaniem odpowiedzi na wyzwania, jakie współczesność stawia przed demokratycznym państwem prawa, w którym swobody obywatelskie są ograniczane ze względu na walkę z terroryzmem – powiedział w piątek adwokat Tomasz Wardyński, członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Prawników (IBA). – To musi być stałym tematem debaty publicznej.
W spotkaniu biorą udział m.in. Fernando Pombo, prezes IBA, Anne Brigitte Gammeljord, wiceprezes CCBE. – Będziemy mówić o tym, co trzeba zmienić w polskim systemie prawa i wymiaru sprawiedliwości – objaśniała.
Przedstawiciele korporacji adwokackiej i radcowskiej dali wyraz niepokojowi z powodu reformy systemu usług prawniczych przygotowywanej przez rząd.
Uczestnicy konferencji dyskutują m.in. o formach rządów prawa w społeczeństwie demokratycznym. Zastanawiać się też będą nad rolą sędziego, nad tym, czy władza sędziowska rzeczywiście odgrywa coraz większą rolę. Na sesji poświęconej niezależności profesji prawniczych debata będzie dotyczyć przyczyn kryzysu zaufania do prawników oraz ich obowiązków wobec społeczeństwa. Kolejnym fundamentalnym tematem będzie korporacjonizm prawniczy.