Prawnicy chcą zmieniać niedoskonałe prawo

Do dyskusji nad wprowadzeniem kilkuset zmian w przepisach zachęcano dziś w Poznaniu na Pierwszym Kongresie Prawników Wielkopolski

Publikacja: 25.05.2010 04:47

Prawnicy chcą zmieniać niedoskonałe prawo

Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak

Obrady wielkopolskich prawników potrwają dwa dni. Powstałe w lutym tego roku zespoły przedstawiają na kongresie swoje propozycje najpilniejszych zmian w konkretnych dziedzinach prawa. Robocze spotkania ekspertów rozpoczęły się w marcu.

Obecnie prawo jest niestabilne – to główny zarzut stawiany przepisom. Krzysztof Kwiatkowski, minister sprawiedliwości, zapowiada, że czeka na rekomendacje ekspertów, i zapewnia, że będzie je brał pod uwagę podczas przygotowywania nowelizacji. Minister zaproponował także spotkanie z wielkopolskimi prawnikami.

Kongres jest inicjatywą obywatelską, która ma doprowadzić do zmian, czasami wręcz rewolucyjnych, ponad interesami poszczególnych zawodów prawniczych.

Jak podkreślał Krzysztof Józefowicz, prezes Sądu Okręgowego w Poznaniu, nowością jest to, że prawnicy nie tylko krytykują dzisiejsze prawo, ale też przedstawiają propozycje zmian na lepsze.

Co chcą zmieniać?

Reklama
Reklama

[b]Zespół prawa karnego[/b] planuje poprawić 31 przepisów prawa materialnego i procedury. W [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=1C449B75797C3E8E834812FD87516EF1?id=74999]kodeksie karnym[/link] pojawić się mają np. nowe rodzaje bankructwa: prostego i kwalifikowanego. Kolejna propozycja to przestępstwo przekupstwa na szkodę wierzyciela.

Na dużo szerszą skalę stosowana ma być ugoda z prokuratorem (w sprawach przestępstw zagrożonych karą do 15 lat więzienia), a dobrowolne poddanie się karze nawet w sprawach zbrodni.

[b]Zespół prawa rodzinnego[/b] chce z kolei zrewolucjonizować przepisy regulujące sprawy alimentów. Wszystko po to, by skrócić drogę do otrzymania niezbędnych do życia środków.

Wprowadzona ma zostać również rejestracja osób ubezwłasnowolnionych. Pojawić się ma przepis nakładający na sąd obowiązek przesyłania zarówno odpisu postanowienia o ubezwłasnowolnieniu, jak i jego zmiany czy uchyleniu do urzędu stanu cywilnego, by odnotować to w akcie urodzenia, specjalnym rejestrze i dowodzie osobistym.

Wcale nie mniej rewolucyjne zmiany zaproponował [b]zespół prawa gospodarczego[/b]. Chce likwidacji postępowania gospodarczego z jednoczesnym zachowaniem sądów gospodarczych jako wyspecjalizowanych w rozstrzyganiu spraw tego rodzaju.

[i]Szerzej o propozycjach zmian - w środę.[/i]

Sądy i trybunały
Coraz więcej wakatów w Trybunale Konstytucyjnym. Prawnicy mówią, co trzeba zrobić
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Zawody prawnicze
Rząd zmieni przepisy o zawodach adwokata i radcy. Projekt po wakacjach
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama