– Takt, śmiałość w budowaniu pozycji Polski na świecie i przysparzanie jej szacunku to jedna z wielu zasług tegorocznego laureata – tak o Adamie Rotfeldzie mówił mec. Tomasz Wardyński w czasie czwartkowej uroczystości wręczenia nagrody im. Edwarda Wendego. Jednocześnie wielokrotnie podkreślał, że lista zasług i pełnionych funkcji Adama Rotfelda jest tak ogromna, iż nie sposób wszystkich wymienić. Jest to bowiem jedna z najwybitniejszych postaci polskiego życia publicznego. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w redakcji „Rz", która od lat jest jej patronem medialnym.
Tegoroczny laureat Adam Rotfeld przeżył wiele, a jego biografią można by obdzielić nie jedną, lecz kilka osób. Urodził się we Lwowie w rodzinie żydowskiej, jego ojciec był adwokatem. Od 1941 r. ukrywał się w klasztorze grekokatolickim. Jego rodzice stali się ofiarami Holokaustu.
To wieloletni pracownik Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, był szefem polskiej dyplomacji w rządzie Marka Belki. W 2006 r. został przez sekretarza generalnego ONZ powołany na członka, a w 2008 r. na przewodniczącego Kolegium Doradczego Sekretarza Generalnego ONZ do spraw Rozbrojenia. W styczniu 2008 r. został współprzewodniczącym Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych.
W sierpniu 2009 r. sekretarz generalny NATO mianował go na członka Grupy Ekspertów NATO do Przygotowania Nowej Koncepcji Strategicznej Sojuszu („Grupa Mędrców"). W latach 2006–2008 był wykładowcą Collegium Civitas w Warszawie. Prowadzi wykłady w Kolegium Europejskim (College of Europe) w Natolinie oraz w Akademii Dyplomatycznej i Studium Polityki Zagranicznej. W 2011 r. został profesorem w Instytucie Badań Interdyscyplinarnych „Artes Liberales" Uniwersytetu Warszawskiego. Jest autorem ponad 400 publikacji naukowych oraz współzałożycielem Centrum im. Bronisława Geremka.
Tegoroczna edycja nagrody jest już dziewiątą z kolei. Stworzono ją dla upamiętnienia mec. Edwarda Joachima Wendego, wybitnego prawnika. W latach 70. i 80. XX w. bronił prześladowanych politycznie w czasach komunizmu, m.in. Bronisława Geremka i Janusza Onyszkiewicza. W późniejszym okresie zajął się polityką. Był dwukrotnie senatorem i raz posłem, sędzią Trybunału Stanu. Organizatorem konkursu jest rodzina mecenasa oraz Fundacja dla Polski. Tegoroczna edycja jest jednak szczególna, bo mija dziesiąta rocznica śmierci mec. Wendego.