Podstawowymi kryteriami rankingu pozostają, jak w latach ubiegłych, liczba doradców podatkowych (TABELA)(TABELA cz.2) oraz wysokość przychodów (TABELA) (TABELA cz.2).
Kluczowa w pierwszej kategorii jest liczba doradców pracujących wyłącznie na rzecz danej firmy. Gdy jest jednakowa, o pierwszeństwie decyduje liczba innych ekspertów uprawnionych do wykonywania doradztwa podatkowego, tj. adwokatów, radców prawnych i biegłych rewidentów. Nie uwzględnialiśmy doradców związanych z daną firmą na zasadzie współpracy pozwalającej na wykonywanie doradztwa podatkowego pod własnym szyldem.
Do udziału w rankingu zaprosiliśmy firmy zatrudniające co najmniej dwóch doradców. Liczył się stan na dzień składania ankiet.
68 firm doradztwa podatkowego wzięło udział w tegorocznej edycji rankingu
Tak jak w ubiegłym roku dokładnie określiliśmy kryterium przychodów. Za przychody z doradztwa podatkowego uznawaliśmy tylko wynagrodzenie za czynności wymienione w art. 2 ust. 1 ustawy o doradztwie podatkowym, czyli głównie udzielanie porad, opinii i wyjaśnień dotyczących podatków, prowadzenie ksiąg podatkowych, sporządzanie zeznań podatkowych i reprezentację przed urzędami i sądami. Wyraźnie wykluczyliśmy z tego zakresu m.in. działalność wydawniczą, edukacyjną, prowadzenie ksiąg rachunkowych i doradztwa w zakresie ubezpieczeń społecznych. Choć z realiów rynkowych wynika, że klient oczekuje kompleksowej obsługi obejmującej także te dodatkowe czynności, to jednak z założenia chcemy uwzględniać tylko kancelarie prowadzące autentyczne doradztwo, a nie tylko odtwarzanie zdarzeń gospodarczych w księgach.