Środowe spotkanie w siedzibie resortu sprawiedliwości było okazją do przedyskutowania istotnych – zarówno dla Polski, jak i Niemiec – kwestii o charakterze europejskim.
- Chciałbym wyrazić zadowolenie z faktu, że dwustronne konsultacje na szczeblu eksperckim, zarówno w zakresie spraw cywilnych, jak i karnych, stały się naszą tradycją i odbywają się corocznie. Stanowią one ważne forum debaty, między innymi ze względu na intensywność obrotu prawnego pomiędzy naszymi krajami – mówił w jego trakcie minister Marek Biernacki.
Współpraca prawna w sprawach cywilnych i karnych pomiędzy polskimi oraz niemieckimi organami wymiaru sprawiedliwości odbywa się na podstawie przepisów prawa Unii Europejskiej.
Zasadą współpracy są bezpośrednie kontakty organów sądowych obu państw z pominięciem organów centralnych, tj. ministerstw sprawiedliwości.
Ministerstwo Sprawiedliwości udziela wsparcia dla tej współpracy w ramach Europejskiej Sieci Sądowej w sprawach cywilnych i handlowych oraz Europejskiej Sieci Sądowej w sprawach karnych m.in. poprzez podejmowanie interwencji w odniesieniu do indywidualnych spraw (np. w zakresie doręczania dokumentów bądź przeprowadzania dowodów). Ewentualne problemy w tym zakresie są ponadto na bieżąco rozwiązywane przy okazji regularnych spotkań osób wykonujących zadania tzw. punktów kontaktowych Sieci.