Prawo do świadczenia z programu Rodzina 500+ jest ustalane na okres świadczeniowy obejmujący pełny rok – od 1 października danego roku do 30 września kolejnego roku. Wniosek o przyznanie świadczenia dotychczas można było składać wyłącznie drogą elektroniczną. Od 1 sierpnia będzie to możliwe także drogą tradycyjną, na papierze.
Formularze wniosków i innych dokumentów niezbędnych do ubiegania się o świadczenia wychowawcze będą udostępniać podmioty realizujące te świadczenia w danej gminie. W praktyce jest to urząd miasta lub gminy, ośrodek pomocy społecznej lub inna jednostka organizacyjna wyznaczona w danej gminie (np. centrum świadczeń). Wniosek do gminy można złożyć za pośrednictwem Poczty Polskiej.
Opiekunowie, którzy wolą skorzystać z internetowej drogi składania wniosków, mają do wyboru aż trzy kanały: ministerialny portal Emp@tia, bankowość elektroniczną oraz PUE ZUS.
Wnioski o świadczenie wychowawcze 500+ na nowy okres świadczeniowy powinny złożyć zarówno rodziny, które chcą dołączyć do rządowego programu Rodzina 500+, jak i te, które są zainteresowane kontynuowaniem korzystania z otrzymywanego wsparcia. Ministerstwo Rodziny przypomina, że złożenie kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku w lipcu lub w sierpniu daje gwarancję ciągłości otrzymywania świadczenia tzn. wypłata przyznanego świadczenia za październik nastąpi do 31 października tego roku.
Spóźnialscy nie tracą, ale tylko do pewnego czasu. W przypadku, gdy wniosek o 500 plus zostanie złożony we wrześniu, świadczenie zostanie wypłacone do końca listopada z wyrównaniem za październik. Złożenie wniosku w październiku skutkować będzie wypłatą do końca grudnia, z wyrównaniem za październik i listopad. Na wyrównanie nie mogą natomiast liczyć osoby, które przegapią te terminy i złożą wniosek np. w listopadzie. Świadczenie zostanie im przyznane jedynie od miesiąca złożenia wniosku, a wypłata nastąpi najpóźniej do dnia 31 stycznia. W przypadku złożenia kompletnego wniosku w grudniu, przyznanie świadczenia następuje od grudnia, a wypłata najpóźniej do końca lutego. Wnioski składane od lutego będą rozpatrywane na bieżąco.