W nowym okresie zasiłkowym, który się rozpocznie 1 listopada, poprawi się sytuacja osób sprawujących opiekę nad niepełnosprawnymi członkami rodziny. Wynika to z projektu zmian w ustawie z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych ([link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=182545]DzU z 2006 r. nr 139, poz. 992 ze zm.[/link]), który przygotowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
[srodtytul]Opieka dla wszystkich[/srodtytul]
[b]Przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego nie będzie już zależało od dochodu na osobę w rodzinie[/b] (art. 17 ustawy) – obecnie musi być on poniżej 583 zł. Świadczenie przysługuje z tytułu rezygnacji z pracy osoby, na której ciąży obowiązek alimentacyjny, jeśli nie podejmuje zatrudnienia, by sprawować opiekę nad dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności z odpowiednimi wskazaniami albo nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Najczęściej w praktyce korzystają z niego matki niepełnosprawnych dzieci.
Przypomnijmy, że większość przepisów dotyczących dochodu została wprowadzona do ustawy przez ostatnią, obowiązującą od stycznia, nowelizację. Była ona skutkiem wyroków Trybunału Konstytucyjnego przyznających uprawnienie do świadczenia pielęgnacyjnego także innym członkom rodziny niż rodzice.
Kiedy z ustawy znikną przepisy dotyczące dochodu, świadczenie pielęgnacyjne (dziś wynoszące 420 zł) nie będzie już przyznawane na kolejne okresy zasiłkowe, ale na okres obowiązywania orzeczenia o niepełnosprawności – czyli na czas nieokreślony albo do ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa termin jego ważności.