Zaświadczenie musi też umożliwiać identyfikację emeryta (rencisty) i firmy, która go zatrudniała. Dlatego mają się znaleźć w nim dane firmy (nazwa, adres siedziby) i dane osobowe zainteresowanego (imię, nazwisko, adres zamieszkania, nr dokumentu tożsamości, PESEL). Wskazane jest, by wystawiający dokument umieścił tu symbol i numer emerytury (renty), do której uprawniona jest dana osoba, a całość opatrzył pieczątką firmy oraz swoją i podpisem.

Emeryt, odbierając zaświadczenie, powinien sprawdzić, czy podano przychód [b]nie tylko w łącznej rocznej kwocie, ale i w rozbiciu na poszczególne miesiące roku kalendarzowego. To ważne! Tylko taki sposób przedstawienia przychodu pozwoli wybrać korzystniejszą opcję rozliczenia. [/b]ZUS może bowiem dokonać rozliczenia przychodu wykazanego w zaświadczeniu w dwóch wariantach. Pierwszy to rozliczenie w stosunku miesięcznym. Polega na porównaniu kwot przychodu w poszczególnych miesiącach poprzedniego roku z granicznymi kwotami przychodu obowiązującymi w każdym z tych miesięcy (70 proc. i 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia). Drugi, roczny wariant rozliczenia polega na porównaniu kwoty przychodu osiągniętego w poprzednim roku z kwotami granicznymi przychodu ustalonymi dla tego roku, które są sumą miesięcznych kwot granicznych.

Osoba wystawiająca zaświadczenie powinna przyporządkować przychód do miesiąca, w którym został wypłacony lub przedstawiony do wypłaty. Jeśli jednak wypłata w danym miesiącu dotyczy innego miesiąca (innego roku), musi zaznaczyć to w zaświadczeniu. Jest to istotne z dwóch powodów. Po pierwsze, dokonując rozliczenia, ZUS nie uwzględnia przychodu uzyskanego z pracy wykonywanej przed ustaleniem prawa do emerytury lub renty (bez względu na to, kiedy został wypłacony). Po drugie ZUS może uznać określony przychód za uzyskany w okresie, w którym była wykonywana praca, a nie w okresie, w którym go wypłacono. Możliwe jest to tylko, jeśli praca ta była wykonywana w okresie, w którym prawo do emerytury lub renty było zawieszone, a taki sposób przyporządkowania przychodu jest korzystniejszy dla emeryta (rencisty).

[b]Przykład 1.[/b] Pani Maria jest uprawniona do wcześniejszej emerytury od 1 kwietnia 2009 r. Nie zaprzestała aktywności zawodowej i przez cały 2009 r. pracowała też na etacie. Oprócz pensji w grudniu 2009 r. otrzymała 4000 zł rocznej nagrody. Nagrodę tę pracodawca powinien włączyć do przychodu wykazywanego do celów rozliczenia z ZUS. Musi jednak zaznaczyć, że dotyczy całego 2009 r. W tej sytuacji ZUS podczas rozliczeń uwzględni tylko tę część nagrody rocznej, która przysługiwała za okres, w którym pracownik miał ustalone prawo do emerytury, a więc 3000 zł.

[b]Przykład 2.[/b] Od 1 marca 2008 r. pani Aniela, uprawniona do renty rodzinnej, pozostaje w stosunku pracy. Przez cały 2008 r. miała zawieszone świadczenie ze względu na wysokie przychody z zatrudnienia. Z kolei przez cały 2009 r. świadczenie było wypłacane w zmniejszonej wysokości. W styczniu 2009 r. pracodawca wypłacił jej dodatkowo nagrodę za IV kwartał 2008 r. Ponieważ przez cały okres, za który przysługiwała nagroda, świadczenie nie było wypłacane, dokonując rozliczenia przychodu, ZUS będzie mógł (jeśli okaże się to korzystniejsze dla pani Anieli) wliczyć nagrodę do przychodu za 2008, a nie za 2009 r. W zaświadczeniu pracodawca powinien wykazać kwotę nagrody i opisać, którego okresu dotyczy.