Od 1 stycznia 2011 r. obowiązuje art. 103a ustawy emerytalnej, który przewiduje zawieszenie prawa do emerytury dla osób, które nie zwolniły się z pracy u pracodawcy, u którego były zatrudnione jeszcze przed nabyciem prawa do tego świadczenia. Przepis ten obejmuje również osoby, które uprawnienia emerytalne nabyły pod rządami wcześniejszych regulacji (obowiązujących przed 1 stycznia 2011 r.), niezawierających zakazu łączenia pracy z pobieraniem emerytury. Jeśli do końca września 2011 r. nie rozwiązały stosunku pracy, od 1 października 2011 r. ZUS zawiesił im przyznane świadczenie.
I dla takich właśnie osób, na mocy nowelizacji ustawy emerytalnej z 10 czerwca 2011 r., wprowadzono dodatkową możliwość przeliczenia emerytury. Nowe przepisy przewidują, że emeryt, który od 1 stycznia 2009 r. do 30 września 2011 r. pobierał emeryturę, kontynuując stosunek pracy nawiązany przed jej uzyskaniem, i któremu ZUS zawiesił to świadczenie od 1 października ubiegłego roku, będzie mógł wystąpić z wnioskiem o ponowne jego ustalenie. Nie skorzysta jednak z tego od razu po wejściu w życie nowych przepisów, ale dopiero wtedy, gdy nie pobierze emerytury zawieszonej wskutek kontynuowania zatrudnienia co najmniej przez 18 miesięcy. Co więcej, aby ZUS mógł dokonać ponownego obliczenia emerytury, emeryt będzie musiał rozwiązać stosunek pracy.
Z nowych przepisów przewidujących możliwość ponownego obliczenia świadczenia skorzystają zarówno osoby uprawnione do starej, jak i do nowej emerytury.
Te pierwsze będą mogły liczyć na obliczenie emerytury od nowej kwoty bazowej, która będzie obowiązywała w dniu zgłoszenia wniosku o ponowne ustalenie świadczenia. Pozostałym, uprawnionym do świadczenia wyliczonego według nowych zasad, ZUS ustali jeszcze raz emeryturę z zastosowaniem nowej wartości kapitału początkowego, składek emerytalnych i średniego dalszego trwania życia.
Przykład