Ministerstwo Sprawiedliwości chce pozostawić wymóg zdania państwowego egzaminu na doradcę i odbycia praktyk zawodowych, ale wiele czynności z tego doradztwa będzie można wykonywać bez spełnienia tych warunków.
Chodzi o udzielanie porad, opinii i wyjaśnień w sprawach podatkowych i celnych podatkowych, prowadzenie ksiąg i ewidencji w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, a także o sporządzanie deklaracji podatkowych. Takie czynności będzie mógł wykonywać każdy. Poza tym doradcy bez licencji nie będą się obowiązkowo ubezpieczać od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w wyniku swojej działalności.
Doradcy certyfikowani zachowają natomiast prawo do reprezentowania swoich klientów przed organami administracji publicznej i sądami w sprawach podatkowych. Samorząd doradców ocenia te propozycje krytycznie.
– Rozsądniej byłoby pozostawić czynności związane z rozliczeniem podatków doradcom podatkowym, którzy działają jako zawód zaufania publicznego – powiedział„Rz" Tomasz Michalik, przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych.