O uprawnieniach do zasiłku pogrzebowego rozstrzyga ZUS w formie decyzji. Zainteresowany ma prawo się od niej odwołać do sądu ubezpieczeń społecznych. Pouczenie takie powinno być w decyzji ZUS.
W praktyce są wątpliwości, czy małżonkowie pozostający w separacji mogą w razie śmierci jednego z nich i pokrycia przez drugiego kosztów pogrzebu uzyskać zasiłek pogrzebowy. Dotyczy to sytuacji, gdy zmarły nie był ubezpieczony ani nie pobierał emerytury lub renty, w chwili śmierci nie miał ustalonego prawa do emerytury lub renty, mimo że spełniał warunki do jej uzyskania i pobierania.
Bez wspólności
Sporne jest , czy mimo separacji mogą być nadal traktowani jako małżonkowie w rozumieniu art. 67 ust. 1 pkt 3 ustawy emerytalnej, czy - ze względu na skutki orzeczonej separacji, wynikające z art. 614 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego - powinni być uważani za małżonków rozwiedzionych. Co do zasady separcja powoduje takie skutki jak rozwód, chyba że określone unormowania dotyczą sytuacji, dla której wymagane jest samo tylko istnienie małżeństwa, choćby formalne.
W sferze majątkowej orzeczenie separacji powoduje powstanie między małżonkami rozdzielności majątkowej (art. 54 § 1 k.r.o., poprzednio art. 615 k.r.o.).
Rozdzielność majątkowa nie jest jednak okolicznością istotną dla prawa do zasiłku pogrzebowego. Dlatego rozstrzygając to, Sąd Najwyższy w uchwale z 17 stycznia 2012 r. (I UZP 8/11) stwierdził wyraźnie, że prawo do zasiłku pogrzebowego przysługuje na podstawie art. 77 ust. 1 pkt 4 ustawy emerytalnej także w razie śmierci małżonka pozostającego w separacji w rozumieniu art. 614 k.r.o. SN wskazał też, że trwanie związku małżeńskiego w czasie orzeczonej przez sąd separacji nie budzi wątpliwości.
Jest to sytuacja istotnie odmienna od tej, jaka wynika z rozwiązania małżeństwa przez rozwód. Ponadto przepisy ustawy emerytalnej dotyczące zasiłku pogrzebowego nie traktują odmiennie małżonków pozostających w separacji i tych pozostających we wspólnym pożyciu, obejmując ich zbiorczym określeniem „małżonkowie".