Rodzinny wywiad środowiskowy przeprowadzany jest przez pracownika socjalnego, by ustalić sytuację osobistą, rodzinną, dochodową i majątkową rodziny. Na jego podstawie sprawdza on, czy należy się pomoc.
Wywiad przeprowadza się w ciągu 14 dni od złożenia wniosku o świadczenia. W sprawach niecierpiących zwłoki, wymagających pilnej interwencji ośrodka pomocy społecznej lub powiatowego centrum pomocy rodzinie, wywiad przeprowadza się w terminie do dwóch dni od otrzymania wiadomości o potrzebie przyznania zasiłków.
Pracownik socjalny, by przeprowadzić wywiad, złoży wizytę wnioskującemu o pomoc.
Przed przeprowadzeniem wywiadu powinien okazać legitymację pracownika socjalnego i pouczyć rodzinę o odpowiedzialności karnej za udzielenie nieprawdziwych informacji oraz o konieczności poinformowania ośrodka o ewentualnej zmianie omawianej sytuacji, która ma wpływ na przyznanie świadczenia. Pracownik socjalny podczas wywiadu wypełnia kwestionariusz. Będzie musiał w nim podać przyczyny wystąpienia z wnioskiem o pomoc. Dlatego zapyta o problem, z którym zmaga się rodzina. Czy jest to ubóstwo, ciężka choroba, przemoc lub alkoholizm jej członka.
Ważne! Potrzebujący, który się nie zgodzi na przeprowadzenie wywiadu, nie otrzyma pomocy