1 stycznia 2013 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, która podwyższa wiek osób uprawnionych do świadczeń emerytalnych. Kobiety i mężczyźni nabędą prawo do emerytury w tym samym wieku – 67 lat – ale dopiero za kilkanaście lat.
Nie oznacza to jednak, że wszystkie osoby urodzone wcześniej będą pracowały tak jak do tej pory, czyli kobiety do ukończenia 60 lat, a mężczyźni – 65 lat. Podwyższanie wieku będzie wprowadzane stopniowo. Może się więc zdarzyć, że np. jedna kobieta przejdzie na emeryturę w wieku 62 lat i trzech miesięcy, inna w wieku 62 lat i pięciu miesięcy, a ich młodsza koleżanka w wieku 64 lat i ośmiu miesięcy. To, jak długo będą musiały pracować, zależy bowiem od roku ich urodzenia.
Urodzeni przed 1 stycznia 1949 r.
Zgodnie z art. 27 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (dalej ustawa emerytalna) ubezpieczonym urodzonym przed dniem 1 stycznia 1949 r. przysługuje emerytura, jeżeli spełnili łącznie następujące warunki:
- osiągnęli wiek emerytalny
- mają okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.