Zgodnie z art. 26 ustawy emerytalnej emerytura stanowi równowartość kwoty będącej wynikiem podzielenia podstawy jej obliczenia przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku równym wiekowi przejścia na emeryturę danego ubezpieczonego.
Podstawę obliczenia (zgodnie z art. 25 ustawy emerytalnej) stanowi kwota składek na ubezpieczenie emerytalne, z uwzględnieniem ich waloryzacji, zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego do końca miesiąca, poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury, oraz zwaloryzowanego kapitału początkowego.
Posiadający uprawnienia
Jeżeli jednak o emeryturę powszechną (ustalaną na podstawie art. 24 ustawy emerytalnej) ubiega się osoba mająca przyznane – w drodze decyzji ZUS – prawo do emerytury wcześniejszej przysługującej z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i pobierająca tę emeryturę – podstawa obliczenia emerytury powszechnej zostanie pomniejszona.
Chodzi tu o sumę pobranych emerytur wcześniejszych, w wysokości przysługującej przed odliczeniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych i składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Jeżeli emerytura wcześniejsza pobierana była w zmniejszonej wysokości, wskutek osiąganych przychodów, odliczone zostaną kwoty pobieranych emerytur w zmniejszonej wysokości (o ile wskutek rozliczenia zawieszalności ustalono, że emerytura przysługiwała w takiej wysokości).