W związku z artykułem "ZUS wesprze bezrobotnych 50+" chciałabym wiedzieć, czy mogę otrzymać świadczenie przedemerytalne, jeżeli 3 lata temu wyrejestrowałam działalność gospodarczą, która nie przynosiła dochodów i od tego czasu jestem zarejestrowana jako bezrobotna. Przez rok otrzymywałam zasiłek, mój staż wynosi 30 lat, urodziłam się w 28.04.1956 r. Nie otrzymałam żadnej propozycji pracy i żyję z tego co dostaję od syna (jestem po rozwodzie)
– pisze czytelniczka.
Świadczenie przedemerytalne, zwane niekiedy częściową emeryturą, przysługuje przede wszystkim osobom, które przed utratą zatrudnienia były pracownikami, a na bezrobocie trafili z niezależnych od siebie przyczyn, np. wyniku likwidacji pracodawcy lub zwolnień grupowych.
Na świadczenie mogą liczyć również osoby, które bezpośrednio przed uzyskaniem statusu osoby bezrobotnej, prowadziły pozarolniczą działalność gospodarczą, ale tylko wtedy, gdy spełnione są określone warunki wymienione w art. 2 ust. 1 pkt 3 oraz ust. 3 ustawy z 30 kwietnia 2004 roku o świadczeniach przedemerytalnych (Dz. U. z 28 maja 2004 r. Nr 120, poz. 1252 z późn. zm.).
Biznesmen sam ponosi ryzyko działalności
Są one inne niż warunki, które spełnić muszą osoby, które przed uzykaniem statusu bezrobotnego były etatowymi pracownikami. Zróżnicowanie to ma swe uzasadnienie. Jak zauważył Sąd Apelacyjny w Białymstoku (wyrok z 11 września 2012 r., sygn. akt: III AUa 713/12), bycie pracownikiem i prowadzenie działalności gospodarczej, której jedną z cech jest ponoszenie ryzyka ekonomicznego, to dwie zupełnie różne sytuacje. Jeśli prowadzący działalność pozostaje bez pracy, to stan ten jest wynikiem jego działalności i jest objęty ryzykiem towarzyszącym podjęciu tej działalności. Natomiast pracownik nie ma on decydującego wpływu na funkcjonowanie przedsiębiorstwa swego pracodawcy i jest uzależniony od jego decyzji ekonomicznych, a nawet rozstrzygnięć ustrojowych czy politycznych (np. dotyczących likwidacji określonej branży przemysłu).