Uważnie czytając podsunięty do podpisu dokument, można się zorientować, czy mamy do czynienia z uczciwą firmą, czy z podmiotem, który chce zatrudnić osoby niemające świadomości swych praw i godzące się na wszystko. Kodeks pracy określa zasady sporządzania umów pracowniczych – postanowienia mniej korzystne niż te kodeksowe są zakazane i nawet jeśli znajdą się w umowie, to nie będą wiążące. Dla przykładu – tak będzie, jeśli w umowie szef zapisze, że wynagrodzenie za pracę na pełnym etacie jest niższe niż obecnie obowiązująca minimalna płaca (ta od 1 stycznia 2013 r. wynosi 1600 zł).
Przed zawarciem umowy trzeba wiedzieć, jakie są rodzaje pracowniczych angaży – co zapewniają i jakie są między nimi różnice. Niektóre uprawnienia pracownicze są takie same bez względu na rodzaj umowy – np. wymiar urlopu wypoczynkowego czy prawo do chorobowych świadczeń. Ale okresy wypowiedzenia są inne. Różna jest także ochrona przed wypowiedzeniem chronionych pracowników – m.in. ciężarnych etatowych mam. Dobrze także wiedzieć, jakie prawa pracownicze przysługują podwładnemu na starcie kariery.
Dziś oddajemy w Państwa ręce trzecią część poradnika „Nowa praca", którego lektura po pierwsze pomoże w zawarciu zgodnej z prawem umowy, a po drugie podpowie, jakie uprawnienia ma nowo zatrudniony pracownik w zakresie urlopów wypoczynkowych (pierwszego i kolejnych), świadczeń chorobowych (wynagrodzenia i zasiłku) czy uprawnień związanych z rodzicielstwem (zwolnienia na badania, przesunięcie do innej pracy, zakaz pracy nocnej i w godzinach nadliczbowych, zakaz delegacji).
Czytaj poradnik "Nowa praca":