Reklama
Rozwiń

Rusza trzecia transza deregulacyjna

Wstęp do wszystkich zawodów nie musi oznaczać ukończenia aplikacji, stażu czy też zdania centralnego egzaminu – uważa minister Jarosław Gowin.

Publikacja: 12.04.2013 09:25

Deregulacja została podzielona na trzy transze.

Deregulacja została podzielona na trzy transze.

Foto: www.sxc.hu

Kolejna transza zawodów do deregulacji ma być gotowa jeszcze w kwietniu. Jarosław Gowin twierdzi, że znajdzie się w niej ok. 80 zawodów, będących w gestii różnych ministrów: finansów, gospodarki, kultury i dziedzictwa narodowego, rolnictwa, spraw wewnętrznych, środowiska oraz zdrowia. Doprecyzowanie szczegółów deregulacyjnych wymaga więc współpracy.

– Uchylenie ustawy o zawodzie felczera  jest podyktowane tym, że kształcenie w tym zawodzie zamknięto w Polsce w latach 70., ale do dziś  znacznie lepiej wykształcona pielęgniarka miała mniejsze uprawnienia niż felczer – uzasadnia decyzję minister.

Na trzeciej liście zawodów do deregulacji znaleźli się też maklerzy, w tym giełd towarowych, rzecznicy patentowi, agenci firm inwestycyjnych, muzealnicy, konserwatorzy zabytków i rzeczoznawcy towarowi.

Zmiany mają sprawić, że na rynku przybędzie pracy dla kilkudziesięciu tysięcy Polaków. Bariery, które znosi minister,  m.in. obowiązek odbycia kursu i zdania egzaminu państwowego, kierunkowe wykształcenie (często na płatnych studiach podyplomowych) czy staż zawodowy, blokują, zdaniem ministra, przede wszystkim ludziom młodym możliwość wykonywania licencjonowanej profesji.

Deregulacja została podzielona na trzy transze. W pierwszej znalazło się 50 najważniejszych – zdaniem ministra Gowina – zawodów, które mają największy wpływ na rynek pracy (pracuje w nich najwięcej ludzi).

Ułatwianie dostępu do zawodów

– Pierwsza  transza deregulacyjna jest już w Sejmie gotowa do uchwalenia. Obejmuje 50 zawodów. Chodzi o profesje m.in.: notariusza, komornika, adwokata, radcy prawnego, trenera sportowego, przewodnika turystycznego,  detektywa, rzeczoznawcy majątkowego, zarządcy nieruchomości oraz pośrednika w obrocie, geodety, bibliotekarza, taksówkarza. – Druga transza,  obejmująca 91 zawodów, trafiła już do Komitetu Stałego Rady Ministrów. Obejmuje m.in. zawody budowlane: inżyniera i architekta; usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych; doradców podatkowych; rzeczoznawców samochodowych; diagnostów uprawnionych do wykonywania badań technicznych pojazdów; urbanistów, pilotów samolotowych zawodowych; szyprów 2 klasy w żegludze krajowej

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono