Geodeci z dwuletnią praktyką
Do tej pory geodeta lub kartograf musiał legitymować się trzyletnią praktyką zawodową, jeżeli miał wyższe wykształcenie. Od dziś ci, którzy skończyli studia, mogą uzyskać uprawnienia zawodowe już pod dwóch latach praktyki.
Zmieniają się warunki uprawnień do prowadzenia geodezyjnych pomiarów podstawowych, redakcji map czy przeprowadzania fotogrametrii i teledetekcji. Kandydaci na takie stanowiska nie muszą mieć ukończonych studiów geodezyjnych lub stosownego wykształcenia średniego. Dopuszczeni do tych czynności zostaną także, jeśli ukończyli studia na kierunkach technicznych lub przyrodniczych, których program umożliwia nabycie umiejętności dotyczących geodezyjnych pomiarów podstawowych bądź fotogrametrii i teledetekcji.
Nie tylko bibliotekarz poda książkę
Więcej osób znajdzie zatrudnienie w bibliotekach. Do tej pory byli to pracownicy służby bibliotecznej i bibliotekarze dyplomowani. Do tej pierwszej grupy zaliczani byli bibliotekarze młodsi czy starsi oraz kustosze. W drugiej byli adiunkci czy kustosze dyplomowani. Ustawa deregulacyjna nie zawiera takiego podziału. A dodatkowo określa, że w bibliotekach mogą być zatrudnione osoby z wykształceniem średnim. Tym samym nie będzie trzeba mieć wykształcenia związanego z bibliotekarstwem, by np. pomagać wyszukać czytelnikowi daną pozycję.
Łatwiej zostaniesz trenerem
Do te pory, by zostać trenerem lub instruktorem, trzeba było mieć wysokie kwalifikacje. Trenerzy byli kwalifikowani w trzech stopniach, z czego tylko przy jednym można było nie mieć skończonych wyższych studiów, które umożliwiały kształcenie sportowców. W dodatku wymagany był odpowiedni staż. Najwyżej poprzeczkę mieli postawioną trenerzy klas mistrzowskich. Musieli legitymować się wyższym wykształceniem, posiadać co najmniej dwuletni staż pracy trenerskiej ze stopniem trenera klasy pierwszej oraz udokumentowany dorobek w pracy szkoleniowej. Do tego dochodził warunek ukończenia specjalistycznego kursu na ten stopień trenerski, potwierdzony zdanym egzaminem. Nawet instruktor sportu musiał mieć wyższe wykształcenia lub ukończony specjalistyczny kurs po maturze.
Od dziś te podziały i wymagania znikają. Do bycia trenerem lub instruktorem wystarczy ukończone 18 lat i wykształcenie średnie. Trzeba jednak mieć wiedzę, doświadczenie i umiejętności niezbędne do wykonywania zadań trenera lub instruktora sportu.