Zwrot zawieszonych emerytur dla 40 tys. osób za 2011-2012

Ustawa o zwrocie świadczeń zawieszonych w 2011 r. może być korzystniejsza niż wyroki sądów.

Publikacja: 27.09.2013 09:05

Osoby, które wygrały już sprawę o zwrot emerytury przed sądem powinny dostać także odsetki od zaległ

Osoby, które wygrały już sprawę o zwrot emerytury przed sądem powinny dostać także odsetki od zaległości.

Foto: www.sxc.hu

Wczoraj Komitet Stały Rady Ministrów stwierdził, że projekt ustawy o wypłacie emerytur, do których prawo zostało zawieszone w okresie od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r., jest już gotowy do przyjęcia przez rząd i może zostać skierowany do Sejmu.

Licznik odsetkowy bije

Z naszych informacji wynika, że Rada Ministrów może zająć się nim już na początku października. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, prawie 40 tys. emerytów odzyska odebrane im w latach 2011–2012 świadczenia jeszcze w tym roku.

– Na tempo prac znaczący wpływ będzie miało to, że do czasu wejścia nowelizacji w życie będą naliczane odsetki od zaległych kwot – mówi Wiesława Taranowska z OPZZ.

Od października 2011 r. zaległości razem z odsetkami narosły już do 989 mln zł. Każdy dzień zwłoki oznacza więc kolejne obciążenia dla budżetu państwa.

– Mam nadzieję, że następnym razem urzędnicy zastanowią się, zanim zaproponują kolejne genialne pomysły na szukanie oszczędności dla budżetu państwa kosztem emerytów – mówi Aniela W., która czeka na zwrot prawie 20 tys. zł.

Jak się wycofać z sądu

Wielu emerytów o zwrot emerytur zawieszonych w październiku 2011 r. postanowiło walczyć przed sądem, powinni wstrzymać się jeszcze z wycofaniem sprawy, przynajmniej do czasu, aż Sejm uchwali projekt ustawy w sprawie zwrotów. Nie ma bowiem pewności, czy rząd nie zmieni tego projektu przed wysłaniem go do Sejmu, a także czy nie zostanie on niekorzystnie dla emerytów zmodyfikowany podczas prac parlamentarnych.

Warto wstrzymać wycofanie sprawy z sądu do czasu uchwalenia ustawy

Na razie projekt przewiduje zwrot zawieszonych świadczeń razem z odsetkami. Tymczasem sądy przyznają te świadczenia bez odsetek. Emeryci muszą więc domagać się ich w oddzielnym postępowaniu. Może się więc okazać, że osoba, który ma sprawę w sądzie, wywalczy zwrot swojego świadczenia, zanim nowa ustawa wejdzie w życie, ale bez odsetek.

Emeryci, którzy terminy rozpraw mają wyznaczone w najbliższych tygodniach, powinni postarać się o przełożenie ich o kilka miesięcy.

– Zawieszenie postępowania jest możliwe na zgodny wniosek stron – mówi Marcin Łochowski, sędzia Sądu Okręgowego dla Warszawy-Pragi. – Jeśli na sprawie nie stawi się druga strona, to sąd zawsze może odroczyć rozprawę z ważnej przyczyny, na wniosek emeryta.

Po uchwaleniu ustawy wystarczy zaś złożyć oświadczenie w sądzie o wycofaniu odwołania od decyzji ZUS. Wtedy sąd umorzy postępowanie. Będzie to stanowiło podstawę do starania się o zwrot świadczenia na podstawie nowych przepisów.

etap legislacyjny: przed Radą Ministrów

Wczoraj Komitet Stały Rady Ministrów stwierdził, że projekt ustawy o wypłacie emerytur, do których prawo zostało zawieszone w okresie od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r., jest już gotowy do przyjęcia przez rząd i może zostać skierowany do Sejmu.

Licznik odsetkowy bije

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem