Sejm uchwalił nowelizację, która ma usprawnić wymianę z zagranicznymi instytucjami informacji o świadczeniach przyznanych przez ZUS, zabiegach sfinansowanych przez NFZ, świadczeniach mundurowych i tych przyznanych z pomocy społecznej.

Chodzi i o to, by np. rodzice nie pobierali podwójnie świadczeń przysługujących im na dziecko. Szybsza wymiana informacji będzie miała także wpływ na prawo do wcześniejszych emerytur osób zarabiających za granicą. Jeśli ZUS ustali, że ich zagraniczne zarobki przekroczyły określone w ustawie emerytalnej limity, będą musieli zwracać część, a nawet całe świadczenie.

Unia wymusza na Polsce wejście do Systemu Elektronicznej Wymiany Informacji dotyczącego Zabezpieczenia Społecznego (EESSI), ponieważ wymiana informacji odbywa się za pośrednictwem tradycyjnej poczty. Przesłanie papierowego wniosku zajmuje więc obecnie kilka tygodni.

Zdaniem ekspertów nowy system w niewielkim stopniu przyspieszy wysyłkę informacji za granicę. Brak połączenia między bazami PESEL i np. beneficjentów świadczeń przyznawanych z pomocy społecznej uniemożliwia ustalenie, czy dana osoba zamieszkała pod innym adresem niż wynikający z meldunku pobrała świadczenia z naszego systemu.

etap legislacyjny: trafi do Senatu