W czwartek 30 stycznia 2014 r. prezydent RP podpisał ustawę z 13 grudnia 2013 r. o ustaleniu i wypłacie emerytur, do których prawo zostało zawieszone w okresie od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r.
Przewiduje ona długo oczekiwany przez około 40 tys. emerytów zwrot świadczeń zawieszonych na fali oszczędności zaproponowanych przez rząd.
– Abyśmy jednak mogli zacząć wypłacać zaległe świadczenia, nowa ustawa musi zostać opublikowana w Dzienniku Ustaw. Po tym ma minąć jeszcze przewidziane w niej 14 dni vacatio legis – mówi Jacek Dziekan, rzecznik prasowy centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie. Dodaje, że zanim, zgodnie z nowymi przepisami, będzie można podjąć wypłaty, minie jeszcze kilka tygodni.
– Niestety w czasie prac nad projektem w Sejmie nie udało się nam wprowadzić automatycznego zwrotu zawieszonych świadczeń i będzie się to odbywało wyłącznie na wniosek zainteresowanego – podkreśla Stanisław Szwed, poseł PiS, członek sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.
Poseł cieszy się, że z ustawy zniknął zaproponowany pierwotnie przez rząd roczny okres na składanie wniosków o zwrot. Wiele osób nawet nie wie, że może starać się o wypłatę zawieszonego świadczenia. W myśl ustawy będą mogli wystąpić o to nawet po latach.