Już za niecałe dwa tygodnie, w środę 19 lutego 2014 r., wejdzie w życie ustawa o ustaleniu i wypłacie emerytur, do których prawo zostało zawieszone od 1 października ?2011 r. do 21 listopada 2012 r.
Od tego momentu ZUS rozpocznie rozpatrywanie wniosków tysięcy emerytów o zwrot świadczeń zawieszonych wskutek reformy rządu, która została później uznana przez Trybunał Konstytucyjny za niezgodną z ustawą zasadniczą.
Co ważne, pieniądze będą zwracane razem z odsetkami. Sankcja za nieterminową wypłatę świadczenia będzie jednak naliczana tylko do wejścia ustawy w życie. Po 19 lutego nie będzie się więc opłacało zwlekanie ze złożeniem wniosku do ZUS o zwrot.
W pierwszych tygodniach obowiązywania nowych przepisów emeryci będą musieli uzbroić się w cierpliwość i liczyć z tym, że przyjdzie im poczekać na wypłatę pieniędzy. Należy się spodziewać, że oddziały ZUS zostaną zalane wnioskami. Trzeba też pamiętać, że w myśl ustawy Zakład ma aż 60 dni na wydanie decyzji w tej sprawie.
Nowe przepisy przewidują także korzystne rozwiązania dla osób, które co prawda wygrały już zwrot zawieszonego świadczenia przed sądem, ale dostały te pieniądze bez odsetek za zwłokę. W myśl nowej ustawy będą one mogły upomnieć się teraz o wypłatę samych odsetek, które będą należały się im jedynie do dnia wypłaty na podstawie wyroku. Jeśli taki emeryt nadal procesuje się z ZUS, a ciągle jest wiele takich osób, odsetki należne na podstawie ustawy będą liczone tylko do 19 lutego 2014 r. Nie opłaca się im procesować z ZUS przez następne miesiące i powinni postarać się o wycofanie swojej sprawy z sądu. Tylko po uzyskaniu prawomocnego postanowienia o umorzeniu postępowania będą mogli skorzystać z szybkiej ścieżki dochodzenia swoich należności przewidzianej w nowej ustawie.