Opiekunowie niepełnosprawnych otrzymują ?zaległe zasiłki

Zajmujący się niepełnosprawnym członkiem rodziny nie zwlekają ?do września ze składaniem wniosków o wypłatę wstrzymanych im świadczeń.

Publikacja: 24.06.2014 09:26

Opiekunowie niepełnosprawnych otrzymują ?zaległe zasiłki

Opiekunowie niepełnosprawnych otrzymują ?zaległe zasiłki

Foto: www.sxc.hu

Osoby, które w zeszłym roku bezprawnie utraciły świadczenie pielęgnacyjne, mogą się ubiegać o wypłatę zaległego oraz bieżącego wsparcia. Wszystko za sprawą obowiązującej już ponad miesiąc ustawy o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów. Z sondy „Rz" wynika, że większość złożyła już wnioski, a część nawet otrzymała długo wyczekiwane pieniądze. A dokładnie 5,72 tys. zł. Niektórzy jednak zwlekają z wnioskiem o wsparcie. Mają czas do 15 września.

Uprawnieni czekają

– Do tej pory złożono 230 wniosków, choć uprawnienia do świadczenia pielęgnacyjnego w ubiegłym roku utraciło około 300 osób – mówi Edyta Zaleszczak-Dyks z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. – Zasiłki za okres od lipca 2013 r. do 14 maja 2014 r. wypłaciliśmy na razie 100 osobom – podaje.

Podobnie wygląda sytuacja w innych miastach. W Toruniu wpłynęło 170 wniosków. Jeszcze około 30 uprawnionych może się zgłosić po należne im wsparcie.

– W Łomży do tej pory 105 osób złożyło wnioski. Wszystkich uprawnionych jest 116 – informuje Anna Sobocińska, rzecznik prasowy prezydenta Łomży.

W Radomiu wnioski o zasiłek złożyło jedynie 498 osób. Tymczasem prawo do świadczenia pielęgnacyjnego w ubiegłym roku utraciło blisko 800 osób. Tylko 60 z nich spełniło kryteria do pozyskania specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Zgodnie z ustawą o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów gminy miały obowiązek zawiadomienia wszystkich uprawnionych o możliwości składania wniosku.

– Byli informowani drogą pisemną. Na stronie internetowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie został też zamieszczony komunikat – mówi Joanna Bobowska z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

O zasiłek na przyszłość mogą się też ubiegać osoby, które po 1 lipca 2013 r. zyskały prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego. Teraz z niego rezygnują, bo warunki uzyskania zasiłku dla opiekuna są łagodniejsze. Składający wniosek nie musi spełniać kryterium dochodowego.

Zamiana świadczeń

– W Łomży 83 osoby złożyły wnioski o wypłatę zasiłku na przyszłość. Wśród nich jest pięciu opiekunów, którzy mieli prawo do specjalnego zasiłku – mówi Sobocińska.

Ustalając prawo do zasiłku dla opiekuna na przyszłość, konieczne jest przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego. Pracownik socjalny musi potwierdzić, że osoba występująca o zasiłek wciąż opiekuje się niepełnosprawnym. Wywiad będzie aktualizowany co pół roku.

Ustawa o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów zrealizuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Stwierdził on, że przepisy, które wygaszały z mocy prawa decyzje przyznające prawo do świadczeń pielęgnacyjnych, naruszyły prawa nabyte opiekunów.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem