Reklama
Rozwiń

Specjalny zasiłek opiekuńczy - przełomowy wyrok NSA

Warunkiem otrzymania specjalnego zasiłku opiekuńczego może być ?nie tylko rezygnacja z zatrudnienia, ale także niepodejmowanie go.

Publikacja: 14.10.2014 08:45

Od początku lipca zeszłego roku część osób opiekujących się niepełnosprawnymi dorosłymi pozbawiona z

Od początku lipca zeszłego roku część osób opiekujących się niepełnosprawnymi dorosłymi pozbawiona została prawa do świadczeń.

Foto: Fotorzepa, Jakub Dobrzynski Jakub Dobrzynski

Sam fakt, że opiekun niepełnosprawnego członka rodziny nie jest zatrudniony, decyduje o ustaleniu prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego. Nie ma znaczenia, czy wnioskujący o pomoc zrezygnował z pracy czy jej nie podjął. Takie jest sedno piątkowego orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Przełomowe orzeczenie

– To przełomowy wyrok. Przybędzie wnioskujących o świadczenie, bo więcej osób będzie mogło spełnić przesłanki jego przyznania – ocenia Sonia Stach, starszy inspektor w Ośrodku Pomocy Społecznej  w Gogolinie.

Specjalny zasiłek opiekuńczy został wprowadzony na początku 2013 r. Zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych przysługuje osobom, na których ciąży obowiązek alimentacyjny, jeżeli rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania stałej opieki nad niepełnosprawnym. Sądy miały  z tymi przepisami problem od początku. Część przyznawała zasiłki i stosując  wykładnię rozszerzającą, uznawała niepodejmowanie zatrudnienia za rezygnację z pracy, np. wyroki WSA w Łodzi (sygn. II SA/Łd 920/13, ?II SA/Łd 1028/13) oraz wyrok WSA w Poznaniu (sygn. IV SA/Po 965/13). W drugiej grupie orzeczeń sądy kierowały się literalną wykładnią i odmawiały zasiłku, np. wyrok WSA w Poznaniu (sygn. IV SA/Po 824/13) czy wyrok WSA w Bydgoszczy (sygn. II SA/Bd 844/13).

– Przepisy dotyczące specjalnego zasiłku opiekuńczego są sprzeczne z konstytucją. Trafnie uzasadnił to Wojewódzki Sąd Administracyjny  w Łodzi – zauważyła w piątek sędzia  NSA Izabella Kulig-Maciszewska.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi  stwierdził, że litera przepisów różnicuje w sposób całkowicie niezrozumiały potencjalnych beneficjantów specjalnego zasiłku opiekuńczego na tych, którzy podejmują się sprawowania opieki po rezygnacji z pracy, oraz na tych, którzy rezygnują z podjęcia zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej i sprawują stałą opiekę nad niepełnosprawnym członkiem rodziny. To niezgodne z art. 32 konstytucji.

Można wnioskować

Ustawa o świadczeniach rodzinnych zmieni się od stycznia przyszłego roku. By otrzymać specjalny zasiłek opiekuńczy, wystarczy także nie  podjąć zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, a nie  tylko z nich zrezygnować.

– Po orzeczeniu Naczelnego Sądu Administracyjnego nie trzeba czekać na wejście nowelizacji. Gminy powinny brać pod uwagę wyrok i uwzględniać wnioski także tych opiekunów, którzy nie podjęli zatrudnienia – uważa Sonia Stach. I dodaje, że i tak niewiele osób dostaje ten zasiłek ze względu na kryterium dochodowe. Łączny dochód rodziny opiekuna oraz rodziny niepełnosprawnego nie może przekroczyć kwoty 623 zł na osobę.

Sam fakt, że opiekun niepełnosprawnego członka rodziny nie jest zatrudniony, decyduje o ustaleniu prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego. Nie ma znaczenia, czy wnioskujący o pomoc zrezygnował z pracy czy jej nie podjął. Takie jest sedno piątkowego orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Przełomowe orzeczenie

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Praca, Emerytury i renty
Bogdan Święczkowski interweniuje u prezesa ZUS. „Problem dotyczy tysięcy osób"
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono