Na pytania odpowiada Andrzej ?Słowik, zastępca okręgowego inspektora ?pracy w Olsztynie
Aneks bez antydatowania
Podczas przeglądania akt osobowych pracowników okazało się, że brakuje w nich dokumentów o zmianach rodzaju wykonywanej pracy. Czy należy „wyprostować" rodzaj zajmowanych stanowisk aneksami?
Pracodawca nie dopełnił obowiązku zmiany warunków umów w formie pisemnej, a rozważane przez niego aneksy z datą wsteczną nie są prawidłowym rozwiązaniem. Wyjściem może być jedynie pisemne oświadczenie pracodawcy o fakcie i dacie dokonania zmian oraz o okresach, w jakich pracownicy zajmowali dane stanowiska pracy, sporządzone z aktualną datą. Dokument ten będzie podstawą do wydania świadectwa pracy.
Nie ma ochrony przy przejściu
Pracownik w wieku przedemerytalnym pracuje w dziale, który ma przejąć nowy pracodawca, ale nie chce się zgodzić na to przejście. Czy ochrona obejmuje brak możliwości przejścia?
Nie. Osoby w wieku przedemerytalnym są chronione wyłącznie przed wypowiedzeniem umowy o pracę i jej warunków. Przy przejściu pracodawcy w trybie art. 23¹ kodeksu pracy nie mamy do czynienia z wypowiedzeniem dotychczasowych umów o pracę. Pracownik, przechodząc do nowego pracodawcy, zachowuje dotychczasowe uprawnienia, w tym ochronę przedemerytalną. Tym samym nowy pracodawca nie może wypowiedzieć mu umowy ani jej warunków. Jeśli pracownik nie chce się zgodzić na pracę w nowym zakładzie, może rozwiązać umowę za siedmiodniowym uprzedzeniem. Ma na to dwa miesiące od daty przejścia do nowego pracodawcy.