Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych, który trafił właśnie do konsultacji.
Zgodnie z przepisami za marynarza będzie uważana osoba zamieszkująca na terytorium Polski i wykonująca swoje zadania służbowe na podstawie umowy o świadczeniu pracy na morzu na statku o przynależności polskiej albo innej, która posiada odpowiednie zaświadczenie potwierdzające ten status wystawione przez agencję zatrudnienia albo dyrektora urzędu morskiego.
Zasady jej podlegania ubezpieczeniom społecznym kształtowane będą w zależności od tego, na czyją rzecz świadczona będzie praca.
Czytaj więcej
Ujednolicenie przepisów dotyczących uznawania kwalifikacji członków załóg statków żeglugi śródlądowej zakłada projekt nowelizacji ustawy o żegludze śródlądowej oraz ustawy o czasie pracy na statkach żeglugi śródlądowej.
Marynarze pływający na statkach pod banderą państwa trzeciego
I tak, w pierwszej grupie znajdują się marynarze, którzy mają miejsce zamieszkania na terenie Polski pływający na statkach pod banderą państwa trzeciego, z którym Polska nie zawarła umowy dwustronnej o zabezpieczeniu społecznym, a ich pracodawca – armator nie ma siedziby na terenie UE/EFTA. Do tej puli zaliczają się też zatrudnieni przez armatora mającego siedzibę w UE lub pływający na statkach pod banderą państwa trzeciego, z którym Polska zawarła taką umowę dwustronną.