Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 03.07.2025 01:13 Publikacja: 14.04.2024 13:41
Foto: Adobe Stock
Głównym celem PPK jest systematyczne gromadzenie oszczędności z przeznaczeniem na wypłatę po osiągnięciu 60. roku życia. Jeżeli uczestnik PPK, który ma już co najmniej 60 lat, wypłaci ze swojego rachunku PPK: 25% środków jednorazowo, a 75% środków w co najmniej 120 miesięcznych ratach (albo 100% środków w co najmniej 120 miesięcznych ratach), nie zapłaci podatku od zysków kapitałowych.
Alternatywą dla rozpoczęcia przez uczestnika wypłaty środków z rachunku PPK jest wypłata transferowa na rachunek terminowej lokaty oszczędnościowej prowadzony przez bank albo rachunek lokaty terminowej prowadzony w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej (SKOK). Przed podjęciem przez uczestnika PPK decyzji o takim transferze środków, powinien on jednak wziąć pod uwagę, że wypłata transferowa na rachunek lokaty - tak jak rozpoczęcie wypłaty środków z rachunku PPK po 60. roku życia - spowoduje, że nie otrzyma on już nowych wpłat ani dopłat rocznych na żaden swój rachunek PPK. Należy także pamiętać, że wypłata transferowa musi objąć całość środków zgromadzonych na rachunku PPK.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Warszawie opublikował stanowisko w sprawie nowych przepisów dotyczących egz...
Prawie milion wniosków o rentę wdowią wpłynęło do ZUS. Z kolei do KRUS nieco ponad 121 tys. Tak wynika z danych...
Najlepszą uczelnią publiczną, która uczy prawa, podobnie jak w zeszłym roku, jest Uniwersytet Jagielloński w Kra...
Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego stwierdziła ważność wyborów prezydenckich. Orze...
Od wtorku 1 lipca w aplikacji mObywatel można złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego, zgłosić utratę lub usz...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas