Hojne propozycje dla rolników po raz kolejny uszczuplone

Rząd na ostatniej prostej zmienił przepis, który miał powiązać emeryturę podstawową z KRUS z najniższym świadczeniem z ZUS

Publikacja: 28.12.2022 13:16

Hojne propozycje dla rolników po raz kolejny uszczuplone

Foto: Fotorzepa, Rafał Guz rg Rafał Guz

Zmiana znalazła się w projekcie nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, który właśnie wpłynął do Sejmu.  

Rządowa propozycja reguluje dwie zasadnicze kwestie dotyczące ubezpieczonych w KRUS.  

Pierwsza zakłada dodanie przepisu, który dużym rolnikom przyznawałby dodatek do emerytury podstawowej za każdy rok opłacania przez nich dodatkowej składki. Pierwotnie ich wysokość miała wynosić od 1,2 proc. do 4,8 proc. (w zależności od wielkości gospodarstwa). 

Po krytyce przepisów (pisaliśmy o tym m.in. w „Rzeczpospolitej” z 24 października nr 248 „Emerytury: rolnicy zyskają finansowo przed wyborami”) rząd uznał, że rolnikom będzie przysługiwać dodatek w wysokości 0,5 proc. 

Z kolei drugie zawarte w projekcie rozwiązanie przewiduje powiązanie rolniczych świadczeń podstawowych z kwotą najniższej emerytury w systemie powszechnym. Tak zresztą było do marca 2017 roku. Dzięki temu świadczenia obliczane rolnikom z wieloletnim stażem były wyższe niż minimalne.  Za sprawą nowelizacji przepisów wprowadzonej przez rząd Prawa i Sprawiedliwości (Dz.U. z 2017 r., poz. 2) to się zmieniło. W efekcie emerytura podstawowa jest obecnie tylko procentowo waloryzowana i nie może skorzystać z żadnej podwyżki kwotowej. W konsekwencji od marca 2023 r. wynosiłaby 1234,25 zł, a bez zmian z 2017 r. byłoby to 1588,44 zł.  

Spowodowały one, że dzisiaj wielu rolników może liczyć w zasadzie tylko na emeryturę minimalną. 

Czytaj więcej

Zmiany w emeryturach z KRUS, ale nie tak hojne jak pierwotnie zakładano

Rząd w pierwotnej wersji projektu zdecydował się przywrócić regulacje sprzed wspomnianej nowelizacji. Na ostatniej prostej ten przepis jednak zmieniono. W efekcie przez emeryturę podstawową rozumie się kwotę równą 90 proc. najniższej emerytury określonej w przepisach emerytalnych i wyniesie ona od marca 2023 r. 1429,60 zł. 

Jak wskazuje dr Tomasz Lasocki z Wydziału Prawa i Administracji UW rząd chciał cofnąć zmienione przez siebie przepisy, licząc na polityczne korzyści wśród rolników.  

- Chyba jednak nie wywołało to spodziewanego pierwotnie entuzjazmu w elektoracie, skoro obniżono zarówno dodatki dla największych właścicieli gospodarstw rolnych, a teraz jeszcze uszczknięto 10 proc. z pierwotnie zapowiedzianych emerytur -  uważa. 

Co to oznacza w praktyce? 

- Przykładowo rolnik z 35-letnim stażem od marca 2023 r. miałby obliczoną emeryturę na 1511,95 zł, choć wówczas byłaby ona podwyższona do gwarantowanej kwoty 1588,44 zł. Jeśli w 2017 r. rząd nie dokonałby zmian albo wprowadził zaproponowane w pierwotnym projekcie poprawki, jego emerytura wyniosłaby 1945,84 zł. Natomiast zgodnie aktualną propozycją wyniesie 1751,26 zł- wylicza ekspert.  

Oznacza to, że przywrócenie poprzednich przepisów dałoby emerytowi miesięczny zysk w wysokości 357,40 zł, zaś aktualna propozycja zredukuje go do 162,82 zł czyli pozwoli rządowi oszczędzić miesięcznie na takim emerycie 194,58 zł.  

Przypomina jednocześnie, że zmiany nie będą działały wstecz.  

- Rolnicy przez blisko sześć lat otrzymywali niższe świadczenia, ze względu zmiany wprowadzone w 2017 r. W latach 2017-2023 emerytowanemu rolnikowi z 35-letnim stażem zaniżono świadczenia łącznie o 16 tys. zł. Podana kwota nie uwzględnia inflacji - dodaje.  

Etap legislacyjny: Projekt skierowany do Sejmu  

Zmiana znalazła się w projekcie nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, który właśnie wpłynął do Sejmu.  

Rządowa propozycja reguluje dwie zasadnicze kwestie dotyczące ubezpieczonych w KRUS.  

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo dla Ciebie
Koniec abonamentu RTV. Ma go zastąpić opłata w wysokości 8-9 zł miesięcznie
Prawo karne
Prezydent Andrzej Duda ułaskawił prawicowego publicystę
Konsumenci
TSUE orzekł na korzyść frankowiczów. Co ten wyrok oznacza dla banków
Prawo dla Ciebie
Sąd rozstrzygnie spór między córką i wdową po Grzegorzu Ciechowskim
Zawody prawnicze
Adwokatura przyjęła nowe zasady wykonywania zawodu. Zmiany w etyce i zastępstwach
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja zmienia łańcuchy dostaw w okresach wysokiego popytu