Jak informuje ZUS, nowe przepisy znowelizowanej ustawy z 24 czerwca 2021 r. o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, które zaczną obowiązywać 1 stycznia 2022 r., nie dają takich uprawnień ZUS.
- W mediach pojawiło się wiele spekulacji i nieprecyzyjnych informacji, które chcemy zdementować – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUIS na Dolnym Śląsku. – Zapewniam, że nasi pracownicy nie będą odwiedzali sąsiadów naszych klientów po to, żeby ich zapytać o to, co ktoś robi w czasie zwolnienia lekarskiego – dodaje.
Rzeczniczka zapewnia także, że nowe przepisy nie dają ZUS uprawnień do wystąpienia o bilingi od operatora sieci komórkowej, aby dowiedzieć się, gdzie logował się nasz telefon podczas L4. ZUS nie zyska też prawa żądania od banku informacji, czy i gdzie gdzie zapłaciliśmy w tym czasie kartą.
Czytaj więcej
Pracownicy i mikroprzedsiębiorcy na L4 powinni liczyć się ze skuteczniejszymi kontrolami ZUS.
W ustawie zostały natomiast doprecyzowane kwestie związane z przekazywaniem informacji do ZUS. Od 1 stycznia 2022 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie uprawniony do pozyskiwania od samych ubezpieczonych oraz płatników składek (np. pracodawców) danych i informacji w zakresie niezbędnym do ustalenia prawa do zasiłków, ich wysokości, podstawy wymiaru oraz do ich wypłat. Obecnie brak pełnej i rzetelnej informacji i dokumentacji od płatników składek lub ubezpieczonych utrudnia ustalanie prawa do zasiłków, ich terminową wypłatę oraz ich weryfikację. Zdarzały się sytuacje, że płatnicy składek lub ubezpieczeni odmawiali przekazywania informacji lub dokumentów powołując się na brak podstawy prawnej do udostępnienia danych.