Rzecznik praw obywatelskich wystąpił do ministra obrony narodowej o uwzględnienie w pracach legislacyjnych możliwości przekazywania mundurowych emerytur na rachunki w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych.
Problem wynika z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin (tekst jedn. DzU z 2004 r. nr 8, poz. 66 ze zm.).
Przepis ten mówi, że wojskowe organy emerytalne wypłacają co miesiąc emerytury i renty wraz z dodatkami, zasiłkami i świadczeniami pieniężnymi, przekazując je na wniosek osoby uprawnionej na jej rachunek w banku albo do jej rąk: za pośrednictwem poczty lub innych osób prawnych upoważnionych do prowadzenia działalności w usługach doręczania świadczeń.
Takie brzmienie przepisu uniemożliwia wypłatę świadczeń na rachunki w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych. Tymczasem emerytury z powszechnego systemu ubezpieczeń mogą być przekazywane za ich pośrednictwem.
Projekt nowelizacji kilku ustaw dotyczących żołnierzy z kwietnia 2008 r. przewidywał odpowiednią zmianę art. 43. W ostatecznej jego wersji MON ją jednak pominął. Poskarżył się w tej sprawie prezes Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej. Janusz Kochanowski zwrócił się więc do Bogdana Klicha o wyjaśnienie, dlaczego w kolejnej wersji projektu została pominięta zmiana. To już drugie wystąpienie rzecznika w tej kwestii.