ZUS niezbyt chętnie zwraca nadpłatę

Świadczenia osób, które pracowały przed 1999 r. krócej niż pół roku, mogą być wyższe nawet o kilkadziesiąt złotych

Aktualizacja: 29.07.2011 04:45 Publikacja: 29.07.2011 02:06

ZUS niezbyt chętnie zwraca nadpłatę

Foto: www.sxc.hu

Każdy udowodniony okres opłacania składek zostanie doliczony do kapitału początkowego.

Taką zmianę zakłada przyjęta wczoraj przez Sejm nowelizacja

ustawy o emeryturach i rentach z FUS.

– Do tej pory osoby, które wykazały krótszy niż sześciomiesięczny staż przed 1999 rokiem, nie miały na jego podstawie wyliczanego kapitału początkowego. To błąd w systemie emerytalnym, który należało poprawić – uważa Jolanta Fedak, minister pracy i polityki społecznej.

Uchwalona przez Sejm nowelizacja dotyczy też rent. Osoby o długim stażu ubezpieczeniowym otrzymają świadczenie bez względu na to, ile lat przepracowały w ciągu ostatniej dekady. Wystarczy, że będą miały długie ubezpieczenie składkowe: kobiety – 25-letnie, mężczyźni – 30-letnie.

Zgodnie ze stosowaną obecnie wykładnią Sądu Najwyższego (sygn. I UZP 5/05) rentę można przyznać kobiecie, która ma 20-letni staż ubezpieczeniowy, i mężczyźnie, który ma 25 lat stażu. Po wejściu w życie nowelizacji trudniej więc będzie uzyskać prawo do renty.

Kolejna zmiana dotyczy zasiłków pogrzebowych. O to świadczenie będą się mogli ubiegać bliscy zmarłego, którzy z przyczyn od siebie niezależnych urządzili pochówek później niż 12 miesięcy od jego śmierci. Roczny termin na złożenie wniosku będzie biegł od dnia  pogrzebu, a nie śmierci.

Zmiana jest konieczna po wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Obecnie prawo do zasiłku pogrzebowego wygasa w razie niezgłoszenia wniosku o jego przyznanie w ciągu 12 miesięcy od śmierci osoby, po której przysługuje świadczenie. Wyjątkowo, jeżeli zgłoszenie wniosku o zasiłek było niemożliwe z powodu późniejszego odnalezienia zwłok lub zidentyfikowania osoby zmarłej, wniosek można złożyć później. Bliscy zmarłego mają na to 12 miesięcy od daty sporządzenia aktu zgonu. Zdaniem Trybunału (sygn. P 25/09) taka regulacja pozbawia prawa do zasiłku członków rodziny, którzy z przyczyn niezależnych od siebie nie złożyli wniosku w ciągu 12 miesięcy od zgonu bliskiego .

Etap legislacyjny:

- trafi do Senatu

Zobacz serwisy:

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo