Jak informuje serwis ciekaweliczby.pl, najbardziej pozytywny odbiór rozszerzenia programu 500+ na każde dziecko, niezależnie od poziomu dochodów rodziców, jest wśród elektoratu PiS (75 proc.). Popiera je też większość zwolenników Wiosny (59 proc.) oraz połowa (50 proc.) wyborców Koalicji Europejskiej.
Większość Polaków (61 proc.) uważa jednak, że rozszerzenie programu na każde dziecko jest niesprawiedliwe w sytuacji, gdy brakuje pieniędzy na podwyżki dla nauczycieli i podniesienie świadczeń osobom niepełnosprawnym.
Zdecydowana większość zwolenników Koalicji Europejskiej (75 proc.) oraz Wiosny (82 proc.) uważa takie rozwiązanie za niesprawiedliwe. Co ciekawe, wśród elektoratu partii rządzącej przeważają osoby dla których ta propozycja jest sprawiedliwa (39 proc.).
Polacy w większości (68 proc.) są sceptyczni wobec propozycji rozszerzania programu "Rodzina 500+" na każde dziecko w rodzinach, w których rodzice celowo uchylają się od pracy, bo wolą się utrzymywać z zasiłków. Podobnie jak w poprzednim pytaniu, zwolennicy KE (74 proc.) i Wiosny (77 proc.) mają większe poczucie niesprawiedliwości niż wyborcy PiS (48 proc.).
Połowie badanych (50 proc.) nie podoba się fakt, że 500+ na każde, w tym na pierwsze dziecko będą otrzymywać wszystkie rodziny, niezależnie od poziomu dochodów rodziców.
Takie rozwiązanie za niesprawiedliwe uważa 58 proc. wyborców Koalicji Europejskiej i 50 proc. wyborców Wiosny, podczas gdy zwolennicy PiS w większości (61 proc.) oceniają je jako sprawiedliwe.