ZUS ustala podstawę obliczenia, sumując kwotę składek na ubezpieczenie emerytalne zgromadzonych od 1 stycznia 1999 r. oraz kwotę kapitału początkowego za okres sprzed 1999 r. Uzyskaną sumę dzieli przez średnie dalsze trwanie życia ustalone dla wieku przejścia na emeryturę.
Osoby uprawnione do nowej emerytury, które pracowały po jej przyznaniu, mogą ubiegać się o przeliczenie świadczenia z uwzględnieniem nowych składek emerytalnych. Wniosek mogą zgłosić po zakończeniu roku kalendarzowego, w którym ZUS przyznał emeryturę, a każdy następny – po zakończeniu roku, w którym nastąpiło poprzednie przeliczenie. Jeśli nie podlegają już ubezpieczeniom, wniosek o ponowne ustalenie emerytury mogą zgłosić zawsze po ich ustaniu.
Przeliczając nową emeryturę, ZUS ustala najpierw sumę składek zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego od miesiąca, od którego została podjęta jego wypłata, do miesiąca poprzedzającego zgłoszenie wniosku o ponowne jego ustalenie. Kwotę składek dzieli przez średnie dalsze trwanie życia obowiązujące dla wieku wnioskodawcy w dniu złożenia wniosku o przeliczenie świadczenia. Uzyskany wynik dodaje do dotychczasowej emerytury.
Przykład
Ubezpieczona w styczniu 2011 r. przeszła na emeryturę, mając 60 lat i 5 miesięcy. Przy ustalaniu wysokości świadczenia ZUS uwzględnił (oprócz kapitału początkowego) składki emerytalne zgromadzone od