Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 6 września 2012 r. (sygn. akt II SA/Po 563/12)
dotyczy jednorazowego dodatku z tytułu urodzenia się dziecka przyznawanego osobom mającym ustalone prawo do zasiłku rodzinnego z pomocy społecznej (art. 9 ustawy o świadczeniach rodzinnych, dalej u.ś.r.). Stanowisko sądu znajdzie jednak zastosowanie również w sprawach o wypłatę jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka, przyznawanej do końca 2012 r. bez względu na wysokość dochodów rodziców (art. 15b u.ś.r.). W przypadku obu świadczeń (każde to 1000 zł) warunkiem ich nabycia jest pozostawanie matki pod opieką medyczną nie później niż od 10. tygodnia ciąży do porodu, co musi potwierdzać zaświadczenie od lekarza lub położnej.
W kolejce do ginekologa
Pani A.G. dostarczyła do ośrodka pomocy społecznej zaświadczenie lekarskie z którego wynikało, że będąc w ciąży, pozostawała pod opieką medyczną dopiero od 13 tygodnia ciąży. Z tego powodu burmistrz miasta odmówił jej przyznania dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka. Kobieta odwołała się od decyzji argumentując, że od zarejestrowania się na wizytę lekarską u ginekologa w ramach świadczeń z Narodowego Funduszu Zdrowia do czasu tej wizyty upłynął miesiąc, a to z powodu kolejki oczekujących pacjentów. Dodała też, że z powodu nieregularnych cykli miesiączkowych nie była świadoma swojej ciąży w pierwszych jej tygodniach i dlatego zgłosiła się do lekarza później. Załączyła zaświadczenie lekarskie potwierdzające te wyjaśnienia.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało decyzję burmistrza w mocy. Stwierdziło bowiem, że podane przez A.G. okoliczności nie mogą mieć wpływu na rozstrzygnięcie skoro ustawa nie przewiduje odstępstw w przypadku niespełnienia przesłanki dotyczącej terminu pozostawania pod opieką medyczną.
Prawo nie może działać wstecz
Nie zgodził się z tym poznański WSA, do którego trafiła skarga kobiety. Jego zdaniem wniosek A.G. o dodatek należało rozpatrzyć pozytywnie z dwóch powodów.