Deregulacja: Detektywi niezadowoleni ze zmian w uzyskiwaniu licencji

Samo szkolenie nie wystarczy. W tym zawodzie wymagana jest profesjonalna wiedza – uważają detektywi.

Publikacja: 23.04.2013 09:06

Deregulacja: Detekjtywi nie chcą licencji tylko po szkoleniu

Deregulacja: Detekjtywi nie chcą licencji tylko po szkoleniu

Foto: www.sxc.hu

Sejm w piątek zniósł państwowy egzamin na licencję detektywa przeprowadzany dziś przez Komendę Główną Policji. W zamian proponuje obowiązkowe szkolenie zakończone wewnętrznym egzaminem. Czy to wystarczy, by rynek usług detektywistycznych nie stracił zaufania klientów? Sprawa dotyczy blisko 600 pracujących dziś detektywów, 400 firm i kilkunastu tysięcy klientów.

– Nie wystarczy – zapewnia Ryszard Bednik z Polskiego Stowarzyszenia Licencjonowanych Detektywów. Uważa, że zmiana odbije się niekorzystnie nie tylko na samych detektywach, ale również na ich klientach.

– Okrojony program szkolenia, dużo mniej materiału do przyswojenia muszą odbić się na jakości usług i obniżeniu rangi zawodu – twierdzi.

Detektywi nie są przeciwni zmianom. Sami chcą ograniczonej deregulacji dla absolwentów wydziałów prawa i administracji oraz utrzymania konieczności starania się o licencję przez osoby bez takiego wykształcenia i praktyki. Chcą też umożliwienia osobom z licencją zatrudniania asystentów i zakazania nadawania agencjom, biurom, firmom i spółkom nazw mogących wprowadzać w błąd, np. agencja detektywistyczna czy detektyw, przez osoby nieposiadające uprawnień.

W stanowisku przeciw deregulacji podają liczby osób, które straciły koncesję w latach 1994–1998 – w sumie było ich 600, z czego aż 150 za rażące naruszenie prawa.

Detektywi przekonują też, że dzisiejszy egzamin na licencję wymaga gruntownego przygotowania do zawodu i do najłatwiejszych nie należy. Świadczyć o tym mają statystyki zdawalności. We wrześniu 2011 r. do egzaminu podchodziło 14 osób – zdało sześć; w listopadzie 2011 r. na 22 zdających  pozytywny wynik otrzymało zaledwie siedmiu, z kolei w lutym 2013 r. na 30 zdających egzamin zaliczyło 10 osób.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo