Opiekun może otrzymać świadczenie

Osoba, która zrezygnuje z pracy, by opiekować się niepełnosprawnym rodzicem i jest w złej sytuacji majątkowej, otrzyma zasiłek.

Publikacja: 10.05.2013 03:00

O specjalny zasiłek opiekuńczy w wysokości 520 zł może się ubiegać tylko osoba, która:

- ma obowiązek alimentacyjny wobec seniora i

- zrezygnowała z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, gdyż musi sprawować stałą opiekę nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności (łącznie ze wskazaniami stałej lub długotrwałej opieki).

Specjalny zasiłek opiekuńczy otrzymają tylko osoby, których rodzina jest w złej sytuacji majątkowej. Przyznając prawo do świadczenia, gmina bierze pod uwagę łączny dochód rodziny sprawującego opiekę oraz rodziny wymagającego opieki. W przeliczeniu na osobę nie może przekroczyć kwoty kryterium dochodowego wynoszącego 623 zł netto. O pomoc można się ubiegać w urzędzie gminy lub miasta. W praktyce przyznawaniem świadczeń rodzinnych, czyli także specjalnych zasiłków opiekuńczych, zajmują się najczęściej ośrodki pomocy społecznej lub miejskie centra świadczeń.

Za dochód rodziny osoby sprawującej opiekę, zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych, uważa się dochód: małżonków, rodziców dzieci, opiekuna faktycznego dziecka oraz pozostające na utrzymaniu dzieci w wieku do ukończenia 25. roku życia, a także dziecko, które ukończyło 25. rok życia legitymujące się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, jeżeli w związku z tą niepełnosprawnością przysługuje świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy. Do członków rodziny nie zalicza się dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego, dziecka pozostającego w związku małżeńskim, a także pełnoletniego dziecka posiadającego własne dziecko.

Z kolei za dochód rodziny osoby wymagającej opieki uważa się dochód osoby wymagającej opieki, jej małżonka albo osoby, z którą wymagający opieki wychowuje wspólne dziecko, pozostających na utrzymaniu dzieci w wieku do ukończenia 25 lat.

Ważne

Nie wystarczy nie pracować i zajmować się niepełnosprawnym członkiem rodziny, by otrzymać świadczenie. Trzeba faktycznie zrezygnować z zatrudnienia.

Ustawa o świadczeniach rodzinnych zawęża krąg osób, które mogą otrzymać zasiłek. Nie dostaną go emeryci, renciści, osoby, w których rodzinach ktoś już otrzymuje specjalny zasiłek opiekuńczy lub świadczenie pielęgnacyjne. Jeżeli np. ojciec ma świadczenie pielęgnacyjne z tytułu opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem, jego żona nie dostanie go z racji opieki nad mieszkającą oddzielnie niepełnosprawną matką.

Specjalnego zasiłku opiekuńczego nie mogą otrzymać także osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności. Istotne jest także to, że prawo do pomocy jest uzależnione od istnienia między sprawującą opiekę i wymagającą opieki obowiązku alimentacyjnego. Tak np. świadczenia nie dostanie bratanek opiekujący się 85-letnią bezdzietną ciotką.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: matematyka. Rozwiązania eksperta WSiP
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr