Dziś wygasają wszystkie decyzje przyznające świadczenie pielęgnacyjne wydane na podstawie starych, tj. obowiązujących do 31 grudnia 2012 r., przepisów ustawy o świadczeniach rodzinnych. Sprawa dotyczy 244,7 tys. osób, bo tylu opiekunów otrzymywało świadczenia w ostatnich miesiącach zeszłego roku.
Szansę na utrzymanie prawa do świadczenia mają jedynie rodzice, opiekunowie faktyczni, rodzina zastępcza spokrewniona z dzieckiem oraz inne osoby obciążone obowiązkiem alimentacyjnym. Jest też warunek: niepełnosprawność wymagającego opieki musi powstać do ukończenia przez niego 18 lat lub w trakcie nauki, ale nie później niż do 25. roku życia. Osoby te muszą jeszcze raz złożyć wniosek o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego, a jeśli nie spełniają kryteriów jego uzyskania – o specjalny zasiłek opiekuńczy.
Problem polega na tym, że tę drugą formę pomocy jest trudno uzyskać. Opiekunowie muszą bowiem spełnić kryterium dochodowe oraz udowodnić, że rezygnacja z zatrudnienia była bezpośrednio powiązana z objęciem opieką niepełnosprawnego krewnego.
Specjalny zasiłek otrzymają tylko osoby, których rodzina jest w złej sytuacji majątkowej
Specjalny zasiłek opiekuńczy bowiem otrzymają tylko osoby, których rodzina jest w złej sytuacji majątkowej.