Polska nie gwarantuje równego dostępu do opieki zdrowotnej, bo na wizytę u lekarza specjalisty, niektóre badania i zabiegi czeka się zbyt długo. Tak wynika z ostatniego raportu Europejskiego Komitetu Praw Społecznych. Podano w nim kilka konkretnych sytuacji. Na przykład średni czas oczekiwania na operację wymiany stawu kolanowego wynosił w 2011 r. 281 dni w pilnych przypadkach oraz 451 dni, gdy zabieg nie był pilnie potrzebny. Na protezę dentystyczną czeka się w Polsce średnio ok. 104 dni.
Niezgodne z Kartą Społeczną było także skrócenie czasu, w którym przysługuje zasiłek dla bezrobotnych z 18 do sześciu miesięcy; w niektórych przypadkach do 12 miesięcy. Środki, które otrzymują bezrobotni, są zbyt niskie.
Jak komentuje resort pracy, Polska nie ratyfikowała wszystkich zapisów Europejskiej Karty Społecznej. Nie dotyczy nas m.in. przepis o wysokości zasiłków dla bezrobotnych. To zastrzeżenie jest więc niesłuszne.
Pozytywnie została oceniona natomiast sytuacja w Polsce m.in. pod względem zapewnienia prawa do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, edukacji zdrowotnej i profilaktyki oraz niedyskryminacji w dziedzinie korzystania z praw społecznych i politycznych.
Europejski Komitet Praw Społecznych bada wypełnianie przez państwa należące do Rady Europy zobowiązań wynikających z Europejskiej Karty Społecznej, czyli przyjętej w 1961 r. konwencji Rady Europy, która zawiera katalog praw człowieka o charakterze społecznym i ekonomicznym.