Sposób postępowania emeryta zależy od tego, czy jego sprawa jest w I czy w II instancji, a jeśli postępowanie jest na etapie sądu apelacyjnego, ważne jest, kto złożył odwołanie od wyroku sądu I instancji.
– Gdy sprawa toczy się przed sądem I instancji (sądem okręgowym) z odwołania emeryta od odmownej decyzji ZUS, może on cofnąć odwołanie w każdym czasie kilka dni przed, a nawet w dniu rozprawy w sekretariacie sądu, przy czym do chwili jej rozpoczęcia zgoda organu rentowego nie jest wymagana – tłumaczy Jacek Dziekan z Centrali ZUS w Warszawie. – Po rozpoczęciu rozprawy wycofanie pozwu będzie możliwe tylko za zgodą organu rentowego. Zgoda ta zostanie udzielona podczas trwającego postępowania sądowego, w odpowiedzi na cofnięcie odwołania – deklaruje Dziekan.
ZUS da zgodę na wycofanie spraw z sądu, co ułatwi postępowanie o zwrot świadczeń
Podobnie będzie, gdy emeryt wniósł apelację do sądu II instancji (sądu apelacyjnego) od niekorzystnego dla niego wyroku sądu okręgowego. Może w sądzie cofnąć odwołanie i zgoda oddziału ZUS nie będzie mu do tego potrzebna. W obu przypadkach, czyli wycofania odwołania od decyzji ZUS przed pierwszą rozprawą w sądzie okręgowym i apelacji emeryta od niekorzystnego wyroku sądu I instancji, prawomocna stanie się decyzja ZUS odmawiająca emerytowi wypłaty świadczenia.
W takiej sytuacji emeryt będzie mógł szybko skorzystać z dobrodziejstwa ustawy z 13 grudnia 2013 r. o ustaleniu i wypłacie emerytur, do których prawo uległo zawieszeniu w okresie od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r.