Wirtualna Kancelaria Prawa Pracy cz.18 - porady eksperta Inspekcji Pracy

Co tydzień, w każdy poniedziałek, prowadzimy dyżur telefoniczny we współpracy z Państwową Inspekcją Pracy. ?Na kolejny zapraszamy 13 października w godzinach ?od 11 do 12, tel. 22 463 00 11. Zapraszamy też ?do przysyłania do nas pytań e-mailem: prawopracy@rp.pl.

Publikacja: 07.10.2014 03:00

Na pytania odpowiada Karol  ?Łapiński, z Okręgowego Inspektoratu ?Pracy w Białymstoku

Powrót po chorobie

Nasz pracownik po 182 dniach choroby wystąpił do ZUS ?o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego, spotkał się jednak z odmową. Kiedy powinien wrócić do pracy?

Przepisy nie zawierają w tym zakresie sztywnych regulacji. Należy przyjąć, że powrót pracownika powinien nastąpić niezwłocznie po tym, jak otrzymał z ZUS informację o odmowie przyznania świadczenia. Jeśli więc np. odebrał decyzję ZUS na poczcie o godzinie 13, to następnego dnia powinien się stawić do pracy. Gdyby nawet nie przyszedł do firmy w ciągu kilku dni, pracodawca i tak do takich spraw powinien podchodzić ze spokojem. Zwolnienie dyscyplinarne w związku z nieusprawiedliwioną nieobecnością w pracy mogłoby zostać skutecznie podważone przed sądem.

W takiej sytuacji lepiej chociażby zaprosić taką osobę na rozmowę i spytać, jakie ma plany. Może się okazać, że nie chce wracać do pracy. Gdyby jednak się na to zdecydowała, to powinna najpierw poddać się kontrolnym badaniom lekarskim. Firma musi być wtedy przygotowana na to, że lekarz medycyny pracy orzeknie, iż pracownik nie może już zajmować dotychczasowego stanowiska. Pracodawca ma wtedy prawo rozwiązać umowę za wypowiedzeniem lub porozumieniem stron. Może też przenieść daną osobę na inne stanowisko, odpowiadające jej stanowi zdrowia.

Pracownik na rencie

Z którym dniem możemy zdjąć ze stanu zatrudnienia osobę, która pobiera rentę z ZUS i nie jest już czynna zawodowo?

Pracownik może pobierać rentę i do momentu rozwiązania z nim umowy o pracę jest formalnie zatrudniony. Przysługują mu więc w zasadzie wszystkie przywileje związane z etatem. Jeśli jednak przyczyna nieobecności leży po stronie rencisty, to nie ma on prawa do wynagrodzenia. Gdyby się okazało, że nie może pracować z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, to, choć nie pracuje, ma prawo do tzw. wynagrodzenia przestojowego, czyli wynagrodzenia wynikającego z osobistego zaszeregowania, a jeżeli taki składnik nie został wyodrębniony – 60 proc. wynagrodzenia. Takiego rencistę można więc „zdjąć ze stanu zatrudnienia" nie wcześniej niż po formalnym rozwiązaniu z nim umowy o pracę.

Zlecenie z inną firmą

Mam umowę o pracę na czas określony w jednej firmie. Od poniedziałku podpisuję umowę-zlecenie z drugą. Czy to jest zgodne z prawem?

Umowa-zlecenie zawarta przez pracownika z inną firmą sama w sobie nie narusza prawa. Wszystko zależy od tego, czy w dotychczasowej umowie o pracę był zapisany zakaz konkurencji. Gdyby tak było, zatrudniony naraża się na odpowiedzialność odszkodowawczą w stosunku do swojego pracodawcy. Ponadto zdarza się, że przepisy wewnętrzne obowiązujące w danej firmie zobowiązują pracowników do zgłaszania dodatkowej aktywności zawodowej. Naruszenie tych przepisów mogłoby narażać pracownika na odpowiedzialność porządkową.

Zmiana umowy na zastępstwo

Zatrudniony, którego zastępowała inna osoba, wraca na stanowisko. Chcielibyśmy zmienić umowę z jego zastępcą, aby teraz pracował zamiast innego nieobecnego pracownika ?z innego działu. Czy można zrobić to za porozumieniem?

Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest po powrocie jednego pracownika i tym samym zakończeniu umowy na zastępstwo podpisanie z tą osobą kolejnej umowy na zastępstwo za innego pracownika. Obowiązujące przepisy prawa pracy nie wykluczają jednak również przeprowadzenia takiej zmiany za porozumieniem stron. Wynika to z zasady swobody zawierania umów. Jeśli dotychczasowa umowa wskazywała konkretne stanowisko w konkretnym dziale firmy, to porozumienie powinno zmieniać nie tylko osobę zastępowanego, ale także stanowisko, które po zmianach zajmie zastępca.

—not. mrz

Na pytania odpowiada Karol  ?Łapiński, z Okręgowego Inspektoratu ?Pracy w Białymstoku

Powrót po chorobie

Pozostało jeszcze 97% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo