Na pytania odpowiada Karol ?Łapiński, z Okręgowego Inspektoratu ?Pracy w Białymstoku
Powrót po chorobie
Nasz pracownik po 182 dniach choroby wystąpił do ZUS ?o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego, spotkał się jednak z odmową. Kiedy powinien wrócić do pracy?
Przepisy nie zawierają w tym zakresie sztywnych regulacji. Należy przyjąć, że powrót pracownika powinien nastąpić niezwłocznie po tym, jak otrzymał z ZUS informację o odmowie przyznania świadczenia. Jeśli więc np. odebrał decyzję ZUS na poczcie o godzinie 13, to następnego dnia powinien się stawić do pracy. Gdyby nawet nie przyszedł do firmy w ciągu kilku dni, pracodawca i tak do takich spraw powinien podchodzić ze spokojem. Zwolnienie dyscyplinarne w związku z nieusprawiedliwioną nieobecnością w pracy mogłoby zostać skutecznie podważone przed sądem.
W takiej sytuacji lepiej chociażby zaprosić taką osobę na rozmowę i spytać, jakie ma plany. Może się okazać, że nie chce wracać do pracy. Gdyby jednak się na to zdecydowała, to powinna najpierw poddać się kontrolnym badaniom lekarskim. Firma musi być wtedy przygotowana na to, że lekarz medycyny pracy orzeknie, iż pracownik nie może już zajmować dotychczasowego stanowiska. Pracodawca ma wtedy prawo rozwiązać umowę za wypowiedzeniem lub porozumieniem stron. Może też przenieść daną osobę na inne stanowisko, odpowiadające jej stanowi zdrowia.
Pracownik na rencie
Z którym dniem możemy zdjąć ze stanu zatrudnienia osobę, która pobiera rentę z ZUS i nie jest już czynna zawodowo?