Wirtualna Kancelaria Prawa Pracy cz.19 - porady eksperta Inspekcji Pracy

Co tydzień, w każdy poniedziałek, prowadzimy dyżur telefoniczny we współpracy z Państwową Inspekcją Pracy. ?Na kolejny zapraszamy 20 października ?w godzinach od 11 do 12, tel. 22 463 00 11. Zapraszamy też ?do przysyłania do nas pytań e-mailem: prawopracy@rp.pl.

Publikacja: 14.10.2014 03:00

Na pytania odpowiada Jolanta ?Zedlewska, radca prawny ?z Okręgowego Inspektoratu Pracy ?w Gdańsku

Premie bez regulaminu

Firma zatrudnia powyżej 20 osób, nie udało się jednak wynegocjować z załogą regulaminu wynagradzania. Pracodawca wprowadził nowe premie poprzez aneksy do umów poszczególnych pracowników. Aneksy nie zawierają jednak dodatkowych informacji o premiach. Czy o ich wypłacie trzeba informować zatrudnionych na piśmie, czy wystarczy przelew na konto?

Jeżeli regulamin nie określa, na jakich zasadach są wypłacane premie, to decydują o tym regulacje zawarte w umowach o pracę. Jeśli nie ma  w nich określonych zasad przyznawania premii ani np. częstotliwości ich wypłaty, to decyzja w tej sprawie należy wyłącznie do pracodawcy. Nie musi on przy tym informować pracowników, wystarczy przelew dodatkowych środków na ich konta.

Odprawa emerytalna dla rencisty

Zatrudniony u nas rencista zamierza rozwiązać umowę ?w związku z przejściem na emeryturę. Czy należy mu się odprawa emerytalna, skoro przeszedł już w 1991 r.  na rentę? Okazało się, że nie był w tamtym czasie zatrudniony.

Zgodnie z art. 92¹ kodeksu pracy odprawa emerytalna czy rentowa należy się tylko raz, po ustaniu zatrudnienia w związku z przejściem na takie świadczenie z ZUS. Jeśli w momencie przejścia na rentę pracownik nie był zatrudniony, to nie nabył prawa do odprawy. Ciągle ma  więc do niej prawo w związku z przejściem na emeryturę. Co ważne, gdyby okazało się, że pracownik w momencie przejścia na rentę w 1991 r. był zatrudniony i nabył prawo do odprawy, jednak jej nie otrzymał, to nie nabyłby teraz prawa do odprawy emerytalnej. To, że świadczenie nie zostało wypłacone, nie miałoby znaczenia.

Skrócenie czasu pracy bez wniosku

Wróciłam z macierzyńskiego na dotychczasowe stanowisko. W związku z natłokiem pracy i domowych obowiązków zwróciłam się ustnie do pracodawcy o obniżenie wymiaru czasu pracy do 7/8 etatu. W art. 1867 kodeksu pracy, który przewiduje w takim przypadku ochronę przed zwolnieniem, jest jednak napisane, że taki wniosek musi być złożony na piśmie. Niestety, w porozumieniu nie ma słowa o tym, że nastąpiło to na mój wniosek. Czy tracę uprawnienia?

Zgodnie z art. 186

7

kodeksu pracy pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Wtedy zgodnie z art. 186

8

k.p. korzysta z ochrony przed zwolnieniem, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy. Wniosek musi być złożony na piśmie. Wspomniane porozumienie nie spełnia tych przesłanek, może być więc traktowane jako zwykłe obniżenie wymiaru czasu pracy, z czym nie wiążą się żadne dodatkowe uprawnienia. Warto więc postarać się teraz o potwierdzenie na piśmie, że ustny wniosek miał umożliwić skorzystanie z uprawnień wynikających z kodeksu pracy, nie zachowano jedynie formy pisemnej. Jeśli pracodawca nie zgodzi się na potwierdzenie, pracownica może złożyć kolejny wniosek o dalsze obniżenie wymiaru czasu pracy i w ten sposób skorzystać z uprawnień przewidzianych w art. 186

7

k.p. i następnych. Oznacza to jednak dalszą obniżkę pensji.

Obniżenie pensji ciężarnej pracownicy

Jedna z pracownic zaszła w ciążę i jest na zwolnieniu lekarskim. Ma wysokie wynagrodzenie, które chcemy obniżyć. Czy możemy to zrobić już teraz?

Zgodnie z art. 5 ust. 5 pkt 1 ustawy o zwolnieniach grupowych możliwe jest dokonanie wypowiedzenia zmieniającego ciężarnej nawet w okresie jej nieobecności w pracy, ale wyłącznie w trybie zwolnień grupowych. Nawet wtedy ciężarna zachowa prawo do wynagrodzenia w poprzedniej wysokości. Będzie miała prawo do dodatku wyrównawczego do końca okresu ochronnego.

—not. mrz

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo