Wirtualna Kancelaria Prawa Pracy cz.20 - porady eksperta Inspekcji Pracy

Co tydzień, w każdy poniedziałek, prowadzimy dyżur telefoniczny we współpracy z Państwową Inspekcją Pracy. ?Na kolejny zapraszamy 27 października w godzinach ?od 11 do 12, tel. 22 463 00 11. Zapraszamy też do przysyłania do nas pytań e-mailem: prawopracy@rp.pl.

Publikacja: 21.10.2014 03:00

Na pytania odpowiada Aleksandra  ?Zagajewska z Okręgowego Inspektoratu Pracy ?w Warszawie

Wcześniejsza wypłata dozwolona

Jesteśmy samorządową jednostką budżetową. ?W regulaminie wynagrodzeń mamy zapis: „wypłata wynagrodzenia za pracę następuje z dołu w terminie ?do ostatniego dnia każdego miesiąca". Czy w grudniu możemy pracownikom wypłacić wynagrodzenie przed świętami? ?Czy jest na to podstawa prawna, czy też wystarczy wewnętrzne zarządzenie dyrektora?

Wynagrodzenie można wypłacić z góry. Taka wcześniejsza wypłata to działanie na korzyść pracowników. Nie będzie ona sprzeczna z regulaminem, ponieważ akt ten wskazuje ostateczny termin wypłaty pensji.

Ochrona przedemerytalna trwa

Jestem zatrudniony na czas nieokreślony, wszedłem już ?w okres ochronny – mam 64 lata. Pracuję na stanowisku, ?na którym jest wymagana dyspozycyjność i dobry stan zdrowia. Ostatnio otrzymałem orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Czy w razie zgłoszenia tego faktu pracodawcy w dalszym ciągu będę podlegał ochronie ?przed zwolnieniem?

Uzyskanie takiego orzeczenia nie wyłącza ochrony przed zwolnieniem. Jednakże pracodawca będzie musiał skierować czytelnika na badanie lekarskie, aby ustalić, czy wciąż może wykonywać pracę na zajmowanym stanowisku. Gdyby się okazało, że nie może, szef będzie musiał przenieść go na inne stanowisko (za wypowiedzeniem zmieniającym), ale aktualny pozostanie zakaz rozwiązania z nim umowy.

Co istotne, od dnia przedłożenia orzeczenia ?o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności zatrudnionego będzie obowiązywać krótsza norma czasu pracy ?– siedem godzin dziennie i 35 tygodniowo, chyba że na jego wniosek lekarz zaświadczy, że może pracować ?w „normalnym" wymiarze (osiem godzin dziennie ?i 40 tygodniowo).

Szerszy zakres obowiązków

Pracuję w dziale administracji i kadr. Przełożony chce mi jeszcze powierzyć obowiązek obsługi kasy, która podlega ?administracji. Zakresu obowiązków nie dostałem na piśmie. Czy w tej sytuacji powinienem dostać wypowiedzenie zmieniające? Kto odpowie za braki w kasie, które wynikną?z nadmiaru nałożonych na mnie obowiązków?

To dodatkowe zadanie jest zgodne z umową o pracę. Ponieważ zakres obowiązków nie został sporządzony na piśmie, pracodawca nie musi przeprowadzać żadnych formalności. W razie ubytków w kasie z winy nieumyślnej czytelnik będzie odpowiadał do równowartości trzech swoich miesięcznych pensji. Jeśli się jednak z tym nie zgodzi, może wystąpić do sądu pracy. Ten oceni zakres obowiązków i ustali, czy powodem błędów w szacunkach był nadmiar zadań.

Listopadowe święto obniży pensję

Mam wynagrodzenie godzinowe. W listopadzie ?z powodu święta, za które zakład musi oddać wolny dzień, przepracuję osiem godzin mniej. Z tego powodu dostanę niższą pensję. Tymczasem osoby, które otrzymują stałą miesięczną stawkę wynagrodzenia, za listopad będą miały pełną kwotę. Czy nie jest to nierówne traktowanie ?w zatrudnieniu?

Nie. Wynagrodzenie należy się za pracę wykonaną. Jeśli pracownik jest wynagradzany stawką godzinową, ?to za listopad dostanie pensję za faktycznie przepracowane godziny. Nie można tu mówić o nierównym traktowaniu. Sposób wynagradzania – czy to stawką miesięczną, czy godzinową – jest bowiem ustalany między pracodawcą a pracownikiem.

Ponadto sytuacja się odwraca w miesiącach, w których norma czasu pracy jest wyższa. Wtedy osoby z godzinową stawką zarobią więcej niż w innych miesiącach.

Na pytania odpowiada Aleksandra  ?Zagajewska z Okręgowego Inspektoratu Pracy ?w Warszawie

Wcześniejsza wypłata dozwolona

Pozostało jeszcze 97% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo