Ekspert Państwowej Inspekcji Pracy odpowiada na pytania czytelników

W czerwcu co tydzień, w każdy wtorek, prowadzimy dyżury telefoniczne we współpracy z Państwową Inspekcją Pracy. Na kolejny zapraszamy 9 czerwca w godzinach od 11 do 12, tel. 22 463 00 11. Zachęcamy też do przysyłania do nas pytań e-mailem: prawopracy@rp.pl.

Publikacja: 03.06.2015 08:10

Ekspert Państwowej Inspekcji Pracy odpowiada na pytania czytelników

Foto: 123RF

Katarzyna Pietruszyńska, radca prawny w Departamencie Prawnym Głównego Inspektoratu Pracy

Różne pensje za to samo

Jestem zatrudniona na identycznym stanowisku jak koleżanka, mamy dokładnie te same zadania i równie dobrze jest oceniana nasza praca. Jednak jej pensja jest wyższa od mojej o 40 proc. Różnimy się jedynie stażem pracy, koleżanka dłużej pracuje w tej firmie, ale z tego tytułu otrzymuje dodatek stażowy. Nie chcę iść do sądu. Co mogę zrobić w tej sytuacji?

W wynagrodzeniach poszczególnych pracowników mogą występować różnice, nawet jeśli są oni zatrudnieni na tych samych stanowiskach, ale wykonują zadania o różnej trudności. W tym wypadku wszystko wskazuje na to, że pracownice wykonują takie same zadania, niższe wynagrodzenie jednej z nich prowadzi więc do dyskryminacji. Najlepiej zatem zwrócić się do pracodawcy z otwartym pytaniem o wyjaśnienie różnicy lub wręcz złożyć od razu wniosek o wyrównanie wynagrodzenia. Jeśli to nie pomoże, warto wystąpić do Państwowej Inspekcji Pracy o przeprowadzenie kontroli w tym zakresie. Inspektor zachowa dane pracownika do własnej wiadomości, jeśli jednak stwierdzi różnice w wynagrodzeniach, to może zalecić pracodawcy ich wyrównanie. Takie zalecenia nie są jednak dla pracodawcy wiążące, trzeba się więc liczyć z koniecznością wystąpienia do sądu pracy. W sprawach o odszkodowanie za dyskryminację Sąd Najwyższy stwierdził, że pracownik powinien podać kryterium, ze względu na które jest dyskryminowany. W tym wypadku może to być np. wiek (jeśli koleżanka jest starsza).

Jakie wynagrodzenie dla zastępcy

Chcemy zatrudnić osobę na zastępstwo za pracownicę, która niebawem pójdzie na urlop macierzyński. Czy wynagrodzenie zastępcy z takimi samymi kwalifikacjami, ale bez doświadczenia, może być wyższe niż osoby zastępowanej?

Taką możliwość można by rozważyć wyłącznie w sytuacji, gdyby osoba zastępująca nieobecną pracownicę miała dużo wyższe kwalifikacje i doświadczenie na podobnym stanowisku. Jeśli jednak mamy do czynienia z osobą, która ma kwalifikacje, ale brak jej doświadczenia, nie ma mowy o tym, by dostała wyższe wynagrodzenie od zastępowanego pracownika.

Staż rolny wydłuży urlop wypoczynkowy

Mamy pracowników z krótkim stażem pracy, którzy byli wcześniej rolnikami i teraz domagają się udzielenia im urlopu w wymiarze 26 dni, powołując się na czas pracy na roli. Takie wolne należy się jednak osobom z co najmniej dziesięcioletnim stażem. Czy przysługuje im dłuższy urlop?

Takie uprawnienie przysługuje rolnikom na podstawie ustawy z 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy. Do uwzględnienia tego stażu potrzebne jest jednak zaświadczenie z gminy lub zeznania dwóch świadków. Jeśli zatrudniony przedstawi takie zaświadczenie, pracodawca powinien zaliczyć staż pracy w gospodarstwie do okresu, od którego zależy prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego.

Można skrócić okres wypowiedzenia

Chciałabym zmienić pracę, ale utrudnia mi to trzymiesięczny okres wypowiedzenia dotychczasowej umowy. Czy można skrócić okres pracy po wypowiedzeniu, tak by wcześniej niż za trzy miesiące podjąć zatrudnienie w nowej firmie?

Pracownik nie ma prawa przeprowadzić takich zmian jednostronnie, bo zawsze wymaga to porozumienia z pracodawcą. Po wypowiedzeniu umowy przez pracownika czy pracodawcę mogą oni ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy. Nie zmienia to jednak trybu rozstania za wypowiedzeniem. W takiej sytuacji można też skorzystać z możliwości rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron. Wówczas można ustalić dowolny termin jej rozwiązania. Tyle że także w tym wypadku potrzebne jest porozumienie z pracodawcą.

—oprac. Mateusz Rzemek

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo